Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Twitter ofis açmaya yanaşmadı

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Twitter'ın mahkeme kararlarını dikkate aldığını, ancak ofis açmaya yanaşmadığını aktardı. Elvan, mahkeme kararlarını uygulamayan şirketlere, para cezası getirileceğini belirtti

Giriş Tarihi: 24.12.2014
Twitter ofis açmaya yanaşmadı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, internet ortamında erişim engelleme ya da içerik çıkarma gibi konularda mahkeme kararlarını uygulamayan şirketlere para cezası getireceklerini, bununla ilgili bir düzenleme yapacaklarını bildirdi. Twitter ile yaşanan sorunların ardından yapılan görüşmelerde sıkıntıları aktardıklarını ve şirketin olumlu bakış açısı sergilediğini anlatan Elvan, "Başlangıçta hiçbir mahkeme kararını dikkate almayan Twitter'ın bugün kararları göz önünde bulundurduğunu görüyoruz. Ancak ofis açma konusunda olumlu bir adım atmadılar. Bu konuda bir çalışma yapacaklarını arkadaşlarımıza ifade ettiler. Halen olumlu bir adım söz konusu değil" dedi.

225'İ ENGELLENDİ
Bakan Elvan, şu ana kadar Türkiye'nin mahkeme kararları ve TİB veya BTK'ya gelen şikâyetler doğrultusunda Twitter'a 338 erişim engelleme talebinin iletildiğini belirterek, Twitter'ın bunların 255'ini engellediğini, 83'üne ise işlem yapmadığını bildirdi. 6-7-8 Ekim tarihlerinde özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki terör faaliyetleri ve kışkırtmalar sonucunda meydana gelen olaylarda, özellikle gençleri silahlı mücadeleye davet eden tweetler atıldığını anımsatan Elvan, bu çerçevede Türkiye'nin talebi doğrultusunda 84 hesabın askıya alındığını kaydetti.

UYGULAMAYANA PARA CEZASI

Türk mahkemelerinin aldığı kararları ister yerli, ister yabancı olsun bütün firmaların uyması gerektiğini belirten Elvan, "Diyelim ki bir mahkeme kararı var, erişimin engellenmesi isteniyor. Erişim, ilgili şirket tarafından engellenmemişse veya içerik çıkarılmamışsa bu cezayla karşı karşıya kalacaklar. Dolayısıyla mahkeme kararlarımızın bizatihi uygulanmasını teşvik edici bir unsur olarak ortaya çıkacak" dedi. Twitter'ın özellikle son aylarda mahkeme kararları dışında uyar-kaldır mekanizmasıyla da bazı içerikleri engelleyici tedbirler aldığını ifade eden Bakan Elvan, 6-7-8 Ekim'deki içeriklerin böyle kaldırıldığını söyledi.

SOSYAL MEDYAYI ÖNEMSİYORUZ
Bakan Elvan, sosyal medyayı çok önemsediklerini dile getirdi. İnternet altyapısının güçlendirilmesinin de sosyal medyanın da çok yaygın kullanılmasını sağladığını ifade eden Elvan, sosyal medyanın yaygın bir şekilde kullanılmasında herhangi kısıtlamaya gidilmesi, engelleme yapılmasına karşı olduklarını söyledi. Buna karşılık sosyal medyanın da kendi içinde ahlaki değerlerinin olması gerektiğini düşündüklerini belirten Elvan, bu noktada çok ciddi zafiyetlerin yaşandığına dikkati çekti. Bakan Elvan, sosyal medya şirketlerinin önümüzdeki günlerde gerekli tedbirleri almadıkları takdirde toplum nezdinde kredibilitelerinin azalacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Twitter ofis açmaya yanaşmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN