Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyümede aslan payı sanayinin

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, "Bu yıl zorlu koşullara rağmen sanayi Türkiye ekonomisinin büyümesinin üçte birini karşıladı. 2015'in daha olumlu geçmesini bekliyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 25.12.2014
Büyümede aslan payı sanayinin
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi'nin olağan aylık toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, bu yılki zorlu koşullara rağmen üretimini artırmayı başaran sanayinin Türkiye ekonomisinin büyümesinin üçte birini tek başına karşıladığını söyledi. Bahçıvan, "2015'in Türkiye ekonomisi için daha olumlu geçmesini bekliyoruz. Küresel ekonomideki toparlanmadan Türkiye de olumlu etkilenecek. Cari açık ve enflasyondaki iyileşmeler finansman maliyetlerini düşürerek yatırımlara ivme katacaktır" diye konuştu.

TL İHRACATI İYİLEŞTİRDİ
Ocak-Ekim 2014 döneminde sanayi üretim endeksinin yüzde 3.8 artış gösterdiğini, yılın ilk üç çeyreğinde gerçekleşen yüzde 2.8'lik büyümenin 1 puanlık kısmının sanayi sektörü katma değerindeki artıştan kaynaklandığını dile getiren Bahçıvan, "Euro Bölgesi'nde durgunluğun devam etmesi, Rusya-Ukrayna krizinin etkileri ve Irak-Suriye odaklı gelişmelere rağmen, sanayi sektörü ihracatı yüzde 5.4 arttı. TL'nin geçen seneye kıyasla daha rekabetçi bir düzeyde olması da ihracatın iyileşmesinde etkili oldu" dedi. Hükümetin açıkladığı Ekonomide Dönüşüm Programları ve Eylem Planları'nın önemine dikkat çeken Bahçıvan, bu planların sanayiciler başta olmak üzere tüm paydaşlarla güçlü bir işbirliği içinde uygulanmasının üretim odaklı, sürdürülebilir, toplumun refah düzeyini artıran ve gelir dağılımını iyileştiren bir büyüme modeline geçişin başarılmasına zemin oluşturacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyümede aslan payı sanayinin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN