Türkiye'nin en iyi haber sitesi

üretim rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, üretim miktarı 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12.7 azalarak yaklaşık 32.7 milyon ton olarak gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 25.12.2014 10:45 Güncelleme Tarihi: 25.12.2014 10:47
Tahıl üretim rakamları açıklandı
üretimi azaldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tahıl üretim miktarı 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12.7 azalarak yaklaşık 32.7 milyon ton olarak gerçekleşti.

Verilerin ayrıntıları şöyle:

* Arpa üretimi 2014'te yüzde 20.3 azalışla 6.3 milyon ton oldu.

* Buğday üretimi 2014'te yüzde 13.8 azalışla 19 milyon ton oldu.

* Mısır üretimi 2014'te yüzde 0.8 artarak 6 mln ton oldu.

* Çeltik üretimi 2014'te yüzde 7.8 oranında azalarak 830,000 ton oldu.

* Sebze ürünleri üretimi 2014'te yüzde 0.4 artarak 28.6 milyon ton oldu.

* Meyve ürünleri üretimi 2014'te yüzde 6.2 azalarak 17.1 milyon ton oldu.

Rusya'dan tahıl ihracatı durdu

Rusya'nın güçlü tarım lobisi olan Tahıl Birliği, ülke içindeki arzı korumak için tahıl ihracatına getirilen kısıtlamalar nedeniyle diğer ülkelere sevkiyatın tamamen durduğunu ve büyük çaplı sözleşmelerin tehlikede olduğunu bildirdi.

Rusya'nın en büyük tahıl alıcıları arasında Türkiye, İran ve kısıtlamalar karşısında en hassas durumda olan Mısır var.

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev Pazartesi günü "Tahıl ihracatına idari kısıtlamalar getirmenin zamanı geldi" demiş ve ülkenin elindeki tahıl stoklarını muhafaza etmesi gerektiğini ifade etmişti.

Medvedev'in yardımcısı Arkady Dvorkovich de aynı gün, getirilecek ihracat vergisinin 24 saat içinde tamamlanacağını söylemişti.

Rusya daha sıkı kalite kontrolleri ve demiryolu nakliyatında sınırlanmalar gibi yollarla gayri resmi bir ihracat kısıtlamasını bu ay uygulamaya geçirdi.

Tahıl Birliği Başkanı Arkady Zlochevsky, "Geçen hafta Perşembe gününden beri sözleşmeler uyarınca yola çıkması beklenen bir tek gemi dahi çıkmadı" dedi.

Zlochevsky, Ocak ayı sonuna kadar ihraç edilmesi beklenen 3 milyon ton kadar buğdayın beklemede olduğunu söyledi.

Yetkililerin ihraç edilen tahıla ayrıca vergi koymayı da düşündüklerini söyleyen Zlochevsky, nasılsa ihracatı caydırıcı düzeyde olacağı için, verginin tam oranının önem taşımadığını belirtti.

"Bütün yüklemeler durduruldu, tek eksik uygulamanın yasal hale getirilmesi" diyen Zlochevsky'nin açıklamalarının ardından küresel düzeyde vadeli tahıl fiyatları yükseldi.

Rusya 2008 yılında buğday ihracatına vergi getirmiş, 2010 yılındaki kuraklık nedeniyle de resmi bir ihracat yasağı uygulamıştı.

Mısır'ın durumu

Zlochevsky, Mısır'ın devlet emtia alıcı kurumu olan GASC'ın da Rusya'dan buğday alamayacağını söyledi.

"Elbette kısıtlama GASC'ın alacağı tahıla da uygulanıyor. Nasıl satalım ki?" diyen Zlochevsky ancak hükümetin Mısır için bir istisna yapması halinde bu ülkeye ihracat yapılabileceğini ifade etti.

Kahire'de bir işlemci, "Eğer hükümetinin kararıyla Rus tahılı gelmeyecekse, şirketler GASC ile görüşerek kontratların mahrecini değiştirebilirler" dedi.

Bir Avrupalı işlemci de, "Belli ki (Ruslar) satmak istemiyorlar. Artık piyasalar hükümetin somut olarak ne yapacağını görmeyi bekliyor" dedi.

Bu yıl 105 milyon ton tahıl rekoltesi elde eden Rusya'nın, küresel ölçekte dördüncü büyük ihracatçı olması bekleniyor.

Dvorkovich, Rusya'nın iç talebe zarar vermeden 28 milyon ton tahıl ihraç edebileceğini ve bu miktarın 21 milyon tonunun 1 Temmuz'da başlayan 2014/2015 satış dönemi içinde ihraç edilmiş olduğunu söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahıl üretim rakamları açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN