Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Girişimciyi zirveye taşıyan formüller

Girişimcileri birçok zorluk bekliyor. Ama unutmamak gerekir ki en gözde işadamları da bir dönem küçük girişimciydi. Başarıya giden yolda test edilmiş ipuçlarını ıskalamayın

Giriş Tarihi: 26.12.2014
Girişimciyi zirveye taşıyan formüller
Araştırmalara göre gelişmekte olan ülkelerde en büyük ekonomik potansiyeli girişimciler üstleniyor. Öyle görünüyor ki kolay kolay da bu potansiyel sönmeyecek. Ancak yeniden yazılan küresel ticaret oyununda girişimcilerin oldukça dikkatli adımlar atması gerekiyor. Öncelikle girişimciler zihin haritalarını uzun vadeli planlarla yeniden güncellemek zorunda. Bunun içinde maliyetleri düşürmekten, üretim modellerini değiştirmeye kadar birçok yöntem yer alıyor. Unutmamak gerekir ki bugün dünyanın en gözde işadamları da bir dönem küçük girişimcilerdi. Onlar da, yolun başındayken, bilindik zorluklarla karşılaştılar. Öyle ki, alanlarında dünyanın en büyükleri olan Apple , Microsoft, Ford, GE gibi firmaları kurabildiler. Yazar Mümin Sekman tarafından kaleme alınan Hayat Bilgesi adlı bir kitap girişimciler için önemli ipuçlarıyla dolu. Edison'dan Bill Gates'e, Steve Jobs'tan Henry Forda, Jack Welch'den, Warren Buffet'a iş dünyasında ağzının içine en çok bakılan isimlere yer veriliyor. Örneğin Virgin Havayolları'nın sahibi ünlü milyarder Richard Branson girişimcilere şu tavsiyede bulunuyor: " Girişimcilik, müşteriyi kandırmak demek değildir. Tek başına çalışmak demek değildir. Kendi çıkarlarını her şeyin önüne koymak demek değildir. İlla çok para kazanmak demek değildir. Aksine, sizi heyecanlandıran bir işi paraya çevirip, uzun yıllar boyunca o işi yapmaya devam edebilmek demektir. Büyük dahi Steve Jobs'tan gelen tavsiye ise şu: "Felsefem şudur: Her şey muhteşem bir ürünle başlar. Malum, müşterileri dinlemenin önemine de inanırım. Ancak, müşteriler size ertesi yıl bütün endüstriyi değiştirecek, bir sonraki çığır açıcı yeniliği söyleyemezler" Girişimcilik serüveninde dikkat etmeniz gereken diğer faktörler ise özetle şöyle sıralanabilir.

ÜRETMEK BAŞARI DEĞİL:
Yani ekonomik sistemde düşünen, hayal kuran, Ar-Ge yapan, icat çıkartıp rakiplerini kıskandıran girişimciler hayatta kalabilecek. Unutmayın artık herkesin ürettiğini üretmek başarı olarak kabul edilemiyor. Önemli olan olmayanı keşfetmek ve kendi pazarını yaratmak.

TEKNOLOJİYİ KOVALAYIN:
Bugün Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye ciddi bir teknoloji transferi yaşanıyor. Firmalar zor durumdaki fabrikaların altyapısını know-how ve patentleri ile birlikte satışa çıkarmış durumda.

EKİP ARKADAŞINI İYİ SEÇİN:
Yeni işinizde işe alım süreçleri asla ve asla dost tavsiyeleri ve hatır gönül ilişkileriyle ilerlemesin. Kurumsal bir kimlikle internetin size sağladığı on binlerce CV'den yararlanın.

TEŞVİKLERİ KULLANIN:
Türkiye girişimci teşvikleri konusunda adeta bir cennet. Her yıl toplamda 5 ila 8 milyar doları bulan destek paketleri açıklanıyor.

MUTLAKA REKLAM VERİN:
Reklama yatırımı keşfeden küçük işletmeler kısa sürede büyük markalara dönüştüler, hem de satışlarını katlamayı başardılar. Doğru stratejiyle uygulanmış bir reklamın size bumerang gibi geri döneceğinden emin olun.

DENETÇİLERE KAPINIZI AÇIN:
Türkiye'deki girişimciler için kontrollü büyüme konusu ayrı bir önem taşıyor.

FİNANSAL YENİLİK
Kurumsal ve finansal yönetim sistemlerini öğrenerek, gelenekselliğin getirdiği yüklerden kurtulabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Girişimciyi zirveye taşıyan formüller
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN