Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de rekorlar yılı

Rusya'nın kriz yılı 2014, ABD'nin rekor senesi oldu. Amerikan ekonomisi işsizlikten büyümeye kadar yedi alanda rekor kırdı

Giriş Tarihi: 27.12.2014
ABD'de rekorlar yılı
Rusya'nın tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşadığı 2014, ABD için ise rekorlar yılı oldu. ABD ekonomisi 2014'te rekor düzeyde artan istihdam yarattı, son 11 yılın en iyi büyüme performansını sergiledi. ABD'de kasım ayı itibarıyla yaklaşık 2.6 milyon kişiye iş imkânı yaratılarak istihdamda, 1990'lı yıllardan bu yana en iyi performans gösterildi. Ülkedeki işsizlik oranı da bu gelişmelere paralel olarak yüzde 5.8 ile son 6 yılın en düşük seviyesine geriledi. İstihdamdaki bu güçlü artış 6 yıldır krizde olan ekonominin son 11 yılın en yüksek büyüme rakamlarına ulaşmasıyla mümkün oldu. Yılın ilk çeyreğinde olağanüstü sert geçen kış nedeniyle yüzde 2.9 küçülen ekonomi, ikinci ve üçüncü çeyrekte sırasıyla 4.6 ve 5 oranında büyüdü.

DOLAR 9 YILIN ZİRVESİNDE

ABD ekonomisinin 2014'te gösterdiği bir diğer başarı, cari açığın 2006'dan bu yana en düşük seviyesine gerilemesiydi. Cari açığın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranının yüzde 2.5'e gerilemesinde rekor düzeyde artan ihracat ve düşen kamu harcamaları etkili oldu. ABD para birimi dolar da 9 yılın zirvesine çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de rekorlar yılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN