Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomide hata yaptık

Rusya lideri Putin, tarihi bir itirafta bulunarak, krizde yurtdışı baskılar kadar kendi hatalarının da olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 27.12.2014
Ekonomide hata yaptık
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonomide yaşanan sıkıntılarda kendi paylarının da bulunduğunu söyledi. Hükümetin 2014 yılı değerlendirmesini yaptığı toplantıda konuşan Putin, Rusya'nın karşı karşıya kaldığı ekonomik krize katkıda bulunan bazı yanlışlar yaptıklarını itiraf etti.

İNOVASYONA VURGU YAPTI
Putin, "Karşı karşıya kaldığımız sıkıntılar, sadece dış kaynaklı değil. Yani uluslararası konjonktürle ilişkili yaptırımlar ve şartlarının neden olduğu kısıtlamalarla ilişkili değil, yıllardır gelişen kendi hatalarımızla da bağlantılı" dedi. Rus yetkililerin daha inovatif bir hale getirmek için ekonominin yapısını değiştirmeye çalıştıklarını belirten Putin, "Bu doğrultuda çok şey yapıldı. Ancak son yaşananlar bunların yeterli olmadığını gösteriyor" ifadelerini kullandı. Rus Rublesi 2014'te yüzde 50'lik bir değer kaybına uğradı. Rus ekonomisi ise Batı ülkelerinin uyguladığı yaptırımlar, düşen petrol fiyatları ve sermaye kaybı nedeniyle zor günler geçiyor.

TEMEL GIDA FİYATLARI DONABİLİR
Devalüasyon ile birlikte enflasyonun fırladığı Rusya'da hükümet bazı ürünlerin fiyatlarını dondurma konusunu gündemine aldı. Rusya Sanayi Bakanı Deniz Manturov, temel gıda maddelerinin fiyatlarının dondurulması yönünde karar alınabileceğini açıkladı. Diğer yandan Rusya'da döviz rezervleri ağustos 2009'dan bu yana ilk kez 400 milyar doların altına indi.

TRUST BANK'A 1.9 MİLYAR $
Rusya Merkez Bankası, ülkenin orta ölçekli bankalarından Trust Bank'a iflas etmemesi için 1.9 milyar dolar (99 milyar ruble) tutarında 10 yıl vadeli kredi vereceğini açıkladı. Trust Bank, para birimi rublenin sert değer kaybettiği Rusya'da bu yıl kurtarılan ilk banka oldu. Merkez Bankası bu krediye ek olarak yine bu hafta Trust Bank'ı kurtarmak ile görevlendirilen Otkritie adlı bankaya yaklaşık 530 milyon dolar tutarında altı yıl vadeli kredi vermişti.

EKONOMİ YÜZDE 3 DARALABİLİR
Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Alexei Ulyukayev, petrol fiyatının 2015'te ortalama 60 dolar olması halinde ülkede GSYH'nın yüzde 3 daralacağını tahmin ettiğini söyledi. Ulyukayev, "2015 yılı için ortalama petrol fiyatını 60 dolar/varil olarak baz alan bir senaryoda, ekonomik daralmanın yüzde 3 olması çok olası" diye konuştu.

PUTİN BAKANLARIN TATİLLERİNİ İPTAL ETTİ
Putin bakanların ve bazı devlet kurumlarının başkanlarının bu yılki tatillerini iptal etme yolunda. Bir TV kanalına konuşan Putin, genel olarak ülkedeki tatillerin uzunluğundan da şikâyet etti. Putin, "Bu kadar uzun tatilleri kaldıramayız. En azından bu yıl. Ne dediğimi anladınız" dedi. Ruslar, 1-12 Ocak tarihleri arasında Noel'i kutluyor. Ülkede ortalama maaş da 9 ayda 220 dolar azaldı.

JCR'DAN KREDİ NOTU İNDİRİMİ
Japon Kredi Derecelendirme Kuruluşu (JCR), Rusya'nın 'BBB' olan kredi notunu 'BBB-'ye indirirken, görünümü de negatif izlemeye aldı. Şirketin açıklamasında, Ukrayna krizi, ABD ve AB'nin ekonomik yaptırımları, hızlı düşen petrol fiyatları, dövizdeki oynaklık ve ithalat maliyetinden kaynaklanan enflasyonist baskılar nedeniyle ekonominin zarar gördüğü belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomide hata yaptık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN