Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarımızın kaderini değiştireceğiz

Giriş Tarihi: 28.12.2014
Çocuklarımızın kaderini değiştireceğiz

Vodafone ve KAGİDER, Somalılar'ın kaderini yer altından çıkaracak yeni bir iş modeline imza attı. Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi'ne gelen kadınlar, "Çocuklarımızın kaderini değiştireceğiz" diyor

Trabzon'un Uzungöl beldesinden yıllar önce madende çalışmak için Soma'ya göç eden Hatice Keskin, elindeki gümüş ve bakır ipliklerle işlediği nakışa bambaşka umutlar bağlamış. "Bunları satıp evime ek gelir götüreceğim" diyen 53 yaşındaki Keskin'in iki oğlu da korkmalarına rağmen halen madende çalışıyor. Burası Türkiye Vodafone Vakfı'nın Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğinde kurduğu Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi. Hatice Keskin'in, Soma Belediyesi'nin desteğiyle kurulan merkezi sıradan bir kurstan ayırarak 'ek gelir' kapısı görmesinin nedeni ise burada gerçek bir iş modeli yaratılmış olması. Keskin, burada yaptığı nakışları Vodafone Türkiye'ye satarak para kazanan komşusundan duyup gelmiş kursa. "Evde oturuyordum, bir şeyler öğrenirim dedim" diyor.

VODAFONE'DAN ALIM SÖZÜ

Vodafone Türkiye Vakfı Başkanı Hasan Süel, bugüne kadar 84 bin kadının yararlandığı Vodafone Önce Kadın Projesi kapsamında açılan bu merkezde ilk yıl 250 kişiye ulaşmak istediklerini söylüyor. Merkezin resmi açılışından sonra Somalı kadınların çalışmalarını inceleyen Süel, Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı'ya bir yıl alım sözü verdi. Atçı da kadınlara, "Bol bol üretin gelecek yılki alımı da garantiledik" diye müjdeledi bu durumu. Çocuklar için kreş de bulunan merkezin binası belediye tarafından iki yıllığına ücretsiz kullanıma sunulmuş. Vakıf sonrasında burada kurulacak kadın kooperatifine devretmeyi planlıyor. Tasarlanan iş planına göre, burada meslek öğrenen kadınların ürünleri Vodafone'un teknolojik desteğiyle kurulacak online alışveriş sitesinde tüm dünyaya pazarlanacak. Bir süre sonra vakıf projeden çekilip, işi gerçek sahibi olan kadınlara devredecek.

110 haneyle görüşüldü

Gider Başkanı Gülden Türktan, maden kazasının ardından 110 haneyle birebir görüştükten sonra böyle bir projenin ortaya çıktığını söylüyor. Eğitimlerden ilk etapta 154 kadın yararlanacak. Türktan, özel koleksiyonların da oluşturulacağını vurguluyor. Tüm ürünler, Önce Kadın Sanal Mağaza'da (oncekadin.sahibinden.com) ve Vodafone mağazalarında açılacak özel bir alanda satışa sunulacak.

Kızım doktor olacak
Merkezdeki eğitimden eşinin telefonuna gelen bir mesajla haberdar olan 34 yaşındaki Canan Gürler iki çocuk annesi. Eşi madende çalışan Gürler, daha önce de evinde ördüklerini satıyormuş. "Öğrenmeye meraklıyım. Açık öğretimi bitirmek istiyorum. Kızımın da doktor olmasını istiyorum" diyen Gürler, Kütahya'dan geldiklerini, burada tel kılma işini öğrendikten sonra pazarlama eğitimi alıp kendi şirketini kurmak istediğini söylüyor.

Tersine göç başladı
23 yaşındaki Merve Gürler Kayabaşı ise önce Kütahya'dan İstanbul'a, sonra da eşi iş bulamadığı için Soma'ya gelmiş. Kayabaşı, "Patlamadan sonra eşim 'madene girmem' dedi. Ben çalışmak istedim ama iş bulamadım. Burayı kadın derneği açtığı için, güvendik geldik. Asıl amacım iş kurmak" diyor.

Baba yoksulluğu var
Hatice Keskin, merkezin ablalarından. Keskin'e göre Soma'yı annelerin metaneti ve kararlılığı ayağa kaldıracak: "Böyle bir acıya kimse dayanamaz. Sadece cenaze yakını değil, tüm Soma yıkıldı. Ama kadınlar çocukları için ayakta kalıyor. Parasal anlamda yoksulluk yok, devlet maaş bağladı. Baba yoksulluğu ne olacak? Kadınlar giden kocalarının ardından 'nefesini duysam yeter' diye ağlıyor. Buradakilerin çoğu ilkokul mezunu. İnsanların kabuğunu ancak böyle eğitimlerle kırabilirsiniz. Kadınlar bunu başaracak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarımızın kaderini değiştireceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN