Rusya'da daralma başladı

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Rusya'da daralma başladı

Kırım, Ukrayna, ambargo ve petrol saldırısı Rusya'ya pahalıya patladı. Ülke beş yıl aradan sonra ilk kez küçüldü. GSYH binde 5 daralırken, ülkenin 2015'te yüzde 4 küçülmesine kesin gözüyle bakılıyor. Enflasyonda 2015 beklentisi ise yüzde 10'lara yükseldi

ABD ve Avrupa Birliği ile Ukrayna krizine giren ve 'finansal saldırı'ya maruz kalan Rusya'da ilk etkiler görülmeye başlandı. Ambargo nedeniyle para biriminde yüzde 44 değer kaybı yaşayan Rusya, 2009 Ekim ayından bu yana ilk kez küçülme rakamı açıkladı. Ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) yüzde 0.5 daraldı. Ambargonun sonucunda ülkede durgunluğa girme tehdidi de bulunuyor. Ekonomistlerin beklentisi ülkede 2015'te yüzde 4 küçülme olacağı yönünde. Ticarette daralma ve rubledeki düşüşün de devam etmesi bekleniyor.

KÖTÜ GİDİŞ DEVAM EDECEK

Mevcut petrol fiyatları ile kötü gidişin devam edeceği iyimser tahminleri de engelliyor. ING Rusya ve BDT ülkeleri Başekonomisti Dimitri Polevoy, "Öncelikle bu daralmanın ambargo ile ilgili olduğunu söylemeliyim. Aralık ayında bir panik yaşadık. Bankacılık sektöründe ve tüketici güveninde oluşan hasarın düzelmesi uzun zaman alacak" dedi. 1998 yılında Rusya'yı iflasa sürükleyen sürece doğru bir gidiş olduğunu da belirten uzmanlara göre, Rus şirketlerin yurtdışından borçlanamaması gidişatı kötüleştiriyor. Ruble de gelen haber üzerine düşüşünü sürdürdü ve dün yüzde 5 oranında değer kaybetti. Gelecek yıl rubledeki düşüş ile birlikte enflasyonda da artış olacağı tahmin ediliyor. Enflasyonun yüzde 10'a yükseleceği belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'da daralma başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN