Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılda 1.2 milyarlık enerji cepte kalacak

Kış aylarında artan enerji faturasının vana kullanımıyla azaltılması mümkün. ETADER, tedbirlerle 1.2 milyarın cepte kalacağını açıkladı

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Yılda 1.2 milyarlık enerji cepte kalacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun enerjide tasarruf kampanyasına Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği de (ETADER) destek verdi. Merkezi sistemle ısınan binalara yönelik çalışma kapsamında evlerde ısı kaybının nerelerde yaşandığı belirlenerek kalorifer peteklerine termostatik vanalar takılıyor. Bu yolla yıllık 1.2 milyar liralık enerjinin tasarruf edileceğini belirten ETADER, çok basit önlemlerle cepte kalacak bu paranın cari açığı da azaltacağını vurguladı.

KİŞİ BAŞI 500 TL'LİK KÜLFET
ETADER Başkanı Zafer Yavuztürk, Türkiye'de yaklaşık 2 milyon konutun merkezi ısıtma sisteminde olduğunu belirterek "Bu konutlar ısınmaya yılda yaklaşık 3 milyar lira ödüyor. Ülkemizde ciddi miktarda enerji israfı var. Bilinçsiz ısı tüketiminin ek külfeti senelik 500 TL" dedi. 500 liraya takılacak bir vanayla bu israfın önüne geçmenin mümkün olduğunu anlatan Yavuztürk şöyle konuştu: "OECD ülkelerinin iki katı enerji kullanıyoruz. Oysa Türkiye'nin enerji tasarruf potansiyeli yüzde 30. Bunu yapabiliriz."

ETADER Başkanı Zafer Yavuztürk, ABD örneğinde de görüldüğü gibi en büyük enerji kaynağının tasarruf olduğunu vurguladı. Yavuztürk, "Üstelik bu kaynak sürekli ve çevre dostudur. Bu nedenle ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini güvenle kurabilmek için enerji ve ısı tasarrufu yapmaktan başka çaremiz yok" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılda 1.2 milyarlık enerji cepte kalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN