Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, Akfel Gaz'ı satın alıyor

Rus Enerji devi , Akfel Holding grup şirketlerinden biri olan Akfel Gaz'ı satın alıyor.

Giriş Tarihi: 6.1.2015 09:05
Gazprom, Akfel Gaz'ı satın alıyor
Kasım 2011'de İstanbul'da doğal gaz ithalatı ve toptan satışı amacıyla kurulan Akfel Gaz ile masada olan , gerekli onay için resmi makamlara başvurdu.

Baltacı ailesi kontrolünde olan Akfel'deki Fatih Mehmet Baltacı, Murad Abdurrahman Baltacı ve Melike Baltacı'ya ait hisseleri almaya hazırlanan Gazprom, firmanın ana kontrolünü de ele almış olacak.

2.2 milyar metreküp gaz getiriyor

Hatırlanacağı üzere 2012'de Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Rusya'dan doğalgaz ithal etmek isteyen 4 Türk şirketine izin vermişti. Akfel Gaz, Bosphorus Gaz, Kibar Enerji ve Batı Hattı Doğalgaz şirketlerine verilen 30 yıllık ithalat lisansı alan Akfel Gaz toplam 6 milyar metreküplük gazın 2.25 milyar metreküpünü üstlenmişti.Gazprom Export LLC tarafından yapılan bu anlaşmadaki diğer şirketler arasındaki Bosphorus Gaz, 1.75 milyar metreküpünü üstlenirken, 1 milyar metreküpünü Kibar Enerji ve 1 milyar metreküpünü Batı Hattı Doğalgaz şirketleri almıştı.

Gunvor ile de ortak

Akfel Group, Rus ticaret devi olan Gunvor ile de enerji işinde yer alıyor. Rus milyarder Gennady Timchenko tarafından kurulan İsviçre merkezli firma ile 2011'de işbirliği kararı alarak Akfel Gunvor Enerji Tic. A.Ş. firmasını kurmuştu. Gonvor'un yıllık cirosu 95 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

Kaynak: The Lira
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazprom, Akfel Gaz'ı satın alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN