Türkiye'nin en iyi haber sitesi

150 milyonluk vurgunu

lar, kendi yararı için yaptığı ipoteği kaldırmak için de müşteriden para istiyor. Yılda 500 bin kişi fekki için bankalara haksız yere 150 milyon ödüyor

Giriş Tarihi: 11.1.2015
150 milyonluk ipotek vurgunu
ların bir koyundan iki post çıkarma taktiklerinin son örneği fek (ipoteği bozma) ücreti oldu. Bankalar, nde teminat olarak söz konusu malın üzerine ipotek koyuyor. Kredi müşterisi borcunu ödedikten sonra banka ipoteğin kaldırılması için tüketiciye son bir hamle daha yapıyor. Müşteri şayet bu konuda bilgili değilse, 100 ila 500 lira arasında ipotek fek ücreti ödüyor. Borcu bitmiş müşterilerin bir kısmı da bir an önce tapusunu alabilmek için parayı ödüyor. Türkiye'de her yıl yaklaşık 500 bin adet ipotekli konut satışı yapılıyor. Bu da yılda ortalama 500 bin konutun ipoteğinin çözülmesi anlamına geliyor. Her konuttan ortalama 300 lira ipotek fek ücreti alındığı varsayıldığında da 150 milyon liralık kaynağın bankaların kasasına haksız yere girdiği ortaya çıkıyor.

TAPUDA DEVRİM! İŞLEMLER İNTERNETTEN YAPILABİLECEK - TIKLAYIN

İPOTEK ÜCRETİ ÖDEMEYİN
Konut kredisi müşterileri tüketici derneklerine binlerce şikayette bulunuyor. İpotek uygulamasının bankanın çıkarını korumak için olduğunu belirten uzmanlar da, "Kredi müşterisi ipotek fek ücretini ödemek zorunda değil. Bankanız 'ipoteğin kaldırılması için para ödemeniz gerekiyor' dese de ödemeyin" diye uyarıyorlar. Tüketici derneklerinin uzmanları, böyle bir durumda bankaya ihtarname çekilmesini istiyor. Uzmanlar, ihtara rağmen ipoteğin ücretsiz kaldırılmaması durumunda da dava açma hakkının bulunduğunu belirtiyorlar. Özgür Sigortacılar Platformu Koordinatörü Neşe Demirağ da, bankaların kredi alan vatandaşa sigorta zorlamalarının arttığını söyledi. Çok sayıda şikayetin geldiğini söyleyen Demirağ, "Bankaların kredi kullanan vatandaşlara yapmış oldukları hayat, konut ya da DASK sigortalarının daha pahalı olduğunu gördük. Bankalar müşteriyi daha pahalı sigortaya razı etmek için krediyi silah olarak kullanıyor" dedi. Demirağ, "Tüketici böyle durumlardan kurtulmak için de önce krediyi kabul edip, ardından 15 gün içinde cayma hakkını kullanabilir" diye konuştu.

11 BANKA 11 BİN KİŞİYİ İŞE ALACAK - TIKLAYIN

DAVUTOĞLU MÜJDEYİ VERDİ İLK EV ALACAKLARA TEŞVİK! - TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
150 milyonluk ipotek vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN