7/24 dünyanın her yerinde online olacak

Başkanı Ertaş, çalışmaların son bir yılda ivmelendiğini, TEFAS'a yerli ve küresel yatırımcıların 24 saat ulaşabileceğini ifade etti.

Giriş Tarihi: 13.1.2015 09:59
Fon marketi 7/24 dünyanın her yerinde online olacak
Sermaye Piyasası Kurumu () Başkanı Vahdettin Ertaş, 9 Ocak'ta başlayan ve'fon süpermarketi' olarak bilinen Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu'nun (TEFAS) sermaye piyasaları için tarihi önemi olduğunu söyledi. Bloomberg HT canlı yayınına bağlanan Ertaş,TEFAS'la ilgili çalışmaların son bir yılda ivmelendiğini belirterek TEFAS'a hem yerli hem küresel yatırımcıların 24 saat ulaşabileceğini ve böylece sadece Türk yatırımcılarına hitap etmeyeceğini ifade etti. Ertaş TEFAS'ı uygulamaya koyarken bütün kurumları ikna ettiklerini anlatarak şu anda korumalı serbest fonların TEFAS'ta yer almayacağını ifade etti.

RİSKİ YÜKSEK FONLAR BİLİNÇLİ OLARAK YOK

Ertaş, kurumların istedikleri takdirde likit fonları TEFAS'a koyabileceklerini sözlerine eklerken, riski yüksek olan serbest fonlar, özel fonlar ve korumalı fonlar gibi bazı fonlara bilinçli olarak TEFAS'a alışma sürecinde yer vermediklerini belirtti. SPK'dan geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, tek bir yatırım hesabıyla özel şartlara tabi olan yatırım fonları hariç olmak üzere,SPK'nın izniyle kurulmuş olan ve sermaye piyasasında faaliyette olan tüm yatırım fonlarına erişim imkânı sağlayan elektronik bir platform olan TEFAS'ın, yatırımcıların istedikleri fona erişimini kolaylaştıran bir fon süpermarketi olduğu kaydedildi. TEFAS'ı Türkiye'de faaliyette olan ve SPK'dan yetki belgesi almış yatırım kuruluşlarında yatırım hesabı olan veya portföy yönetim şirketlerinin müşterisi olan tüm bireysel ve urumsal yerli veküresel yatırımcılar kullanabilecek

LONDRA BORSASI İLE ORTAKLIK İMZASI 20 OCAKTA


Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Borsa İstanbul'un küresel bir pazar olduğunu,20 Ocak'ta Londra Borsası'yla ortaklık imzalayacaklarını belirterek, "Borsa İstanbul'u bölgesel bir merkeze, küresel aktör yapmaya yönelik çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor"dedi. Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin düzenlediği toplantıda konuşan Turhan,"Borsa İstanbul küresel bir pazar. Sadece Borsa İstanbul'daki işlem gören payların 3'te 2'sinin yabancılarda olmasını kastetmiyorum. Son 3 yılda yaptığımız atılımlarla ABD'nin hatta dünyanın en önde gelen borsalarından biri olan NASDAQ OMX ile stratejik ortaklık yaptık. İnşallah 20 Ocak'ta Londra'da Londra Borsası'yla bir başka ortaklığın imzasını atacağız" diye konuştu

ARZDA OSMANLI MODELİ ÖNERDİ


Borsa İstanbul (BİST) Başkanı İbrahim Turhan, borsaya açılmak isteyen şirketlerin Osmanlı modeliyle teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Turhan,"Osman Gazi'nin destekleri sayesinde herkes Söğüt pazarına gelmeye başladı. Şirketlerin kurumlar vergisi ile desteklenmesi de çok önemli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fon marketi 7/24 dünyanın her yerinde online olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN