Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın fiyatları o rakamı gördü

24 ayar külçe altının gram satış fiyatı serbest piyasada 90,45 lira oldu, borsa güne yükselişle başladı. İşte Altın fiyatları, borsa, döviz kuru ve petrol fiyatlarına ilişkin piyasalardan son veriler.

Giriş Tarihi: 15.1.2015 10:16 Güncelleme Tarihi: 15.1.2015 12:50
Altın fiyatları o rakamı gördü
İstanbul Kapalıçarşı'da 90,10 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr) 90,45 liradan, 590,00 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 604,00 liradan, 81,99 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr) 88,55 liradan, 570,00 liradan alınan Tam Ziynet 589,00 liradan, 284,00 liradan alınan Yarım Ziynet 296,00 liradan, 141,00 liradan alınan çeyrek altın 149 liradan satılıyor.

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi güne önceki kapanışa göre 516,63 puanlık yükselişle 88.080,10 puandan başladı

Borsa İstanbul'da pay piyasaları dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 0,59 değer kazandı. Bankacılık endeksi yüzde 0,76, holding endeksi yüzde 0,31 yükseliş kaydederken, açılışta yatırımcısına en fazla kazandıran sektör endeksi ise yüzde 0,79 ile "finansal kiralama, faktoring" oldu.BIST 100 endeksi, dün küresel piyasalardaki negatif seyre paralel olarak günü yüzde 0,85 düşüşle 87.563,47 puandan tamamlamıştı. Bu sabah Hindistan Merkez Bankası'nın sürpriz bir şekilde politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 7,75'e düşürmesinin piyasaları pozitif etkilediği görülüyor.

Analistler, yurtiçinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) ilişkin faiz indirim beklentisinin Hindistan'ın adımının ardından artabileceğini ve bunun da BIST 100 endeksinin yükselişini destekleyeceğini ifade ediyor. BIST 100 endeksinin 89.000 ve 89.900 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu belirten analistler, olası düşüşlerde ise 87.000 seviyesinin destek olarak öne çıkacağını kaydediyor.

DÖVİZ KURUPetrol fiyatları Türkiye'yi büyütecek

Dünya Bankası Başekonomisti Franziska Ohnsorge, Türkiye'nin düşük petrol fiyatlarından yararlanarak büyümesini artıracağını belirtti.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Ohnsorge, Dünya Bankası'nın Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'na göre Türkiye ekonomisinin 2015 yılında yüzde 3,5, 2016 yılında yüzde 3,7, 2017 yılında ise yüzde 3,9 oranında büyüme kaydetmesinin beklendiğini belirtti.

Ohnsorge, "Türkiye petrol fiyatlarındaki düşüşten faydalanmasını beklediğimiz ülkelerden biri. Petrol fiyatlarına ilişkin büyüme tahminimizi yaklaşık yüzde 30 oranında aşağı yönlü olarak revize ettik. Türkiye net enerji ithalatçısı ülkeler arasında ve cari açığın iyileşmesini bekliyoruz. Aynı zamanda enflasyonun da düşmesini bekliyoruz" dedi.

Türkiye'nin düşük petrol fiyatlarının oluşturduğu küresel ekonomik ortamdan olumlu bir şekilde etkileneceğinin altını çizen Franziska Ohnsorge, bu durumun otoritelerin ve Merkez Bankası'nın enflasyonu azaltmasına, parasal politikalarını uygulamalarına yardımcı olacağını kaydetti.

Ekonomik büyüme açısındansa Türkiye'nin ekonomik büyümesinin bu yıl sonunda yüzde 3,5, gelecek yıl ise yüzde 3,7 oranında gerçekleşmesini beklediklerini yineleyen Ohnsorge, bu büyümenin büyük kısmının güvende artıştan kaynaklandığını belirterek, "Güvenin artmasını, tüketim büyümesinin ise dirençli olmasını bekliyoruz" dedi.

Dünya Bankası'nın geçen yıl Türkiye'nin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ettiğini anımsatan Ohnsorge, "Türkiye arada bir büyüme konusunda yukarı yönlü sürprizler yapabilen ülkelerden biri. Türkiye için 2014 yılında yüzde 3,1 ile oldukça güçlü bir büyüme beklemiştik. Şimdi bu büyümenin yüzde 3,5 ile devam etmesini bekliyoruz" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN MALİ POZİSYONU GÜÇLÜ

ABD Merkez Bankası Fed'in olası faiz artışı kararının gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri üzerindeki muhtemel etkilerini değerlendiren Dünya Bankası Başekonomisti Ohnsorge, Fed'in faiz oranlarını 2015'in ortalarında artırmasını beklediklerini kaydetti.

"Fakat bu artış son derece kademeli olacaktır ve finansman koşulları kolay olmaya devam edecektir" diyen Ohnsorge, bu durumun Türkiye gibi geniş çaplı kısa vadeli finansman ihtiyacı olan ülkelere yardımcı olacağını ifade etti.

Türkiye'ye yönelik sermaye akışlarını da değerlendiren Franziska Ohnsorge, şunları kaydetti:

"Genel olarak 2015 yılında sermaye akışlarının ılımlı olmasını bekliyoruz. Yatırımcıların ülke bazlı yapısal özelliklere, yerel politikalara ve yerel risklere biraz daha odaklanmasını bekliyoruz. Türkiye açısından bizim tahminlerimize göre bu destekleyici bir unsur. Biz sermaye akışının dirençli olmasını bekliyoruz. Türkiye düşük petrol fiyatlarından faydalanacak ve cari açığını sonuç olarak azaltacak sağlam mali pozisyonu olan ülkelerden biri. Dünya Bankası'nın en son yayınlanan verilerine göre bu yılın petrol fiyatlarına ilişkin tahminlerimiz varil başına 46-65 dolar arasında. Bu yılın sonuna doğru fiyatlarda çok hafif bir artışın beklenmesine karşın genel olarak fiyatların düşük seyretmesini öngörüyoruz. Diğer emtia fiyatları da düşmeye devam edecek. Rusya'ya uygulanan yaptırımlar devam edecek fakat jeopolitik risklerde geçen seneye oranla küresel bazda kayda değer bir artış ana senaryolarımıza göre beklenmiyor."

Dünya Bankası dün yayınlanan Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nun birinci ve ikinci kısımlarında Türkiye'ye sermaye akışlarına da değinerek, küresel yatırımcıların fonlarını Rusya'dan Türkiye'ye yönlendirmeleri sebebiyle sermaye akışlarının güçlü olmaya devam ettiği vurgulanmıştı.

Raporda, "Türkiye'de ekonomik büyümenin 2015-2017 yılları arasında tüketimin güçlenmesiyle kademeli olarak artmasını bekliyoruz" ifadeleri kullanılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın fiyatları o rakamı gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN