Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türkiye AB'ye katılırsa felaket olur"

Ağır aksak seyreden Türkiye-AB ilişkilerine Nobel ödüllü ekonomistten sıradışı yorum: "Türkiye'nin Euro bölgesine katılması felaket olur, Kesinlikle katılmamalı"

Giriş Tarihi: 19.1.2015 21:20 Güncelleme Tarihi: 19.1.2015 23:16
Türkiye AB'ye katılırsa felaket olur
Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin Adana'da düzenlediği etkinliğe konuk olan Nobel Ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, "Türkiye'nin Euro bölgesine katılması felaket olur, Kesinlikle katılmamalı"dedi.

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, dünya ekonomisi için uyarılarda bulundu. Petrol fiyatları ve küresel gelişmelere bağlı olarak risk yelpazesinin değiştiğini belirten Stiglitz, "Her bir ülke tek tek kar etse de global olarak baktığınızda tüm dünya bundan kötü etkilenecek." dedi.

Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin Adana'da düzenlediği etkinlikte konuşan ABD eski başkanı Bill Clinton'ın Nobel ödüllü ekonomi danışmanı Joseph Stigtliz, özellikle İsviçre ve Avrupa Merkez bankalarında alınan kararların düm dünyayı etkileyeceğini ve zayıf ülkeler için zor bir dönem geleceğini söyledi.

"TÜM DÜNYA BUNDAN KÖTÜ ETKİLENECEK"

Stigliz sözlerini "Bu yıllar risklerle dolu olacak. Olağanüstü yıllara giriyoruz. Bahsettiğim risk petrol meselesi. Bu değişik fiyatlardan bazıları kazanıyor bazıları kaybediyor. Petroldeki fiyatlar düşünce ithal edenler kazanıyor ihracat edenler kaybediyor. Misal Türkiye kazanıyor. Ciddi bir avantaj sağlayacak ama Ortadoğu ve Rusya tamamen petrol ihrac eden ülkeler. Etkiler simetrik değil. Her bir ülke tek tek kar etse de global olarak baktığınızda tüm dünya bundan kötü etkilenecek. Petrol ithal eden firmalar sempatik bulunmuyor. Bunun yükü onlar için ağır." şeklinde sürdürdü.


Para politikaları konusunda da dünya çapında "İsviçre ve Avrupa Merkez bankalarındaki gelişmeler herkesi ve döviz kurlarını etkileyecek." diyen Stigliz ; "Türkiye bu gelişmeleri yakından takip ediyor. Bir de jeopolitik ve siyasi sıkıntılar yaşıyoruz. Ortadoğu sıkıntıları Asya'ya mı yoksa dünyaya mı sıçrayacak?"diye sordu ve deflasyona dikkat çekti.

"Deflasyon enflasyondan kötüdür. Bu bir semptomdur. Yüksek ateş vardır yani yüksek enflasyon vardır ki düşürmek istersiniz. Tedarik ihtiyaçtan fazladır, mallar satılamaz elde kalır ve fiyatlar düşer.Karşı karşıya kaldığımız en büyük risk deflasyondur." şeklinde konuştu.

EURO ASRIN HATASI

Büyüme sorunu yaşayan ve deflasyonla boğuşan Avrupa Birliği'nin kötü giden ekonomisinden etkilenen, Euro'un sert düşüşüne değinen Stigliz " Asrın hatası Euro oldu. Avrupa'nın performansı çok değişti. Bu Türkiye'yi de yakından etkiliyor. GSYH hala tuhaf hala çalışmıyor. Peki ne yanlış gitti. Tek ve büyük bir hata yaptılar o da Euro'yu getirmek oldu. Bu bir siyasi projeydi. Euro ile ülkelerin birleşeceği düşündü fakat öyle olmadı euro Avrupa'yı böldü." diye konuştu.

ALMANYA BAŞARISIZLIK SİMGESİ

"Euro nun yapısı" ve "Euro için yapılan kurumlar" şeklinde İki temel sorun olduğunu kaydeden Stigliz sözlerini şöyle sürdürdü "Tek para biriminin işe yaraması için ülkelerin çok aynı olması lazım oysa Avrupa ülkeleri farklıdır. Teşhisi gördüler ama tedavi yanlış oldu. Almanya'nın analizi yanlıştı. İspanya ve İrlanda en kötü krizi yaşadılar. Düşük borç ve GSYH fazlası vardı oysa bu ülkelerin ama almanya bunu anlamadı. 2008 öncesine aynen dönmeye çalıştılar bu da işe yaramadı.

Dengeleyici olmak için bir ülke fiyat artırken diğerleri düşürmeli. Almanya örneğin fiyat arttırıken Yunanistan düşürmeli. Bu da deflasyon demektir ve çok tehlikelidir. Euro bölgesi sorununu bu şekilde ne ecb ne imf halledemeyecektir. Aslında bu sıkıntıları 2011de bir araya gelip farkettiler ama hala 4 senedir bir çözüm bulamadılar. Görünen o ki önümüzdeki yıllarda çok daha kötü olacaklar. Seçimlerde kitleler bu hükümetin ekonomik çizgisinden memnun değiliz der yeni yönetim seçerler. Sonra bağlı oldukları ülkeler aynı yolda devam et det ve yeni hükümetler boyun Büker. Seçmen mutsuz olur çünkü hiç bir şey değişmez. Avrupa yaptığı hatalardan dolayı çok büyük bir bedel ödüyor. En çok gurur duyan Almanya. Ama aslında Almanya da bir başarısızlık simgesi."

Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin (Çukurova GİAD), Adana Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nin desteğiyle bu yıl 4'üncüsünü düzenlediği Çukurova Zirvesi, Adana Hiltonsa Oteli'nde gerçekleştirildi. İlki 2012'de kriz kahini olarak bilinen Prof. Dr. Nouriel Roubini ile yapılan ve sonrasında eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, eski Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone ile eski Toronto Belediye Başkanı David Miller'in katılımlarıyla düzenlenen Çukurova Zirvesi, bu yıl eski Abd Başkanı Bill Clinton döneminde Beyaz Saray Ekonomi Başdanışmanlığı yapan Nobel Ödüllü Ekonomist Columbia Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Joseph E. Stiglitz'i konuk etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye AB'ye katılırsa felaket olur"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN