Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşüm fırsatçısına kötü haber!

Dönüşümün öncü bölgesi 'de düğüm çözülmek üzere. Bakanlık süreci tıkayanlar için, ada bazında 2/3 çoğunluk yasasını devreye sokmaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 21.1.2015
Dönüşüm fırsatçısına kötü haber!
ün pilot bölgesi 'de son viraja girildi. dönüşümün önünü tıkayan 'inatçı' malikler için tarihi bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Bakanlık yüksek kazanç peşinde koşan fırsatçıların beklentisini boşa çıkaracak bir çalışmaya imza atacak. Sadece riskli binalarda uygulanan 2/3 çoğunluk yasası gereği pay satışları, artık riskli alanlardaki yapı adalarında da uygulanmaya başlayacak. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgilere göre, anlaşmaya yanaşmayan maliklerin hisseleri, ada içindeki diğer maliklerin ve müteahhit firmanın da katılacağı bir açık artırma ihalesiyle satışa çıkarılacak. Böylece hem tespit edilen değere hem de sisteme itiraz hakkı ortadan kaldırılacak. Süreç, 15 günlük tebligat sonrasında bir günde ihalenin yapılmasıyla sonlandırılacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİRA YARDIMI ARTIYOR - TIKLAYIN

KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN FAYDALANMAK İÇİN BUNLARI YAPMAK ŞART! - TIKLAYIN


ÇÖZÜM İÇİN EN İYİ ADIM
Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Fikirtepe'deki kentsel dönüşümün ilerlemesi için atılacak her olumlu adıma sonuna kadar destek vereceklerini söyledi. "Riskli bina bazında aranan 2/3 çoğunluğunun ada bazında aranmasına yönelik adım, çözüm için atılmış doğru bir adımdır" diyen Durbakayım, şöyle konuştu: "Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise dönüşümün önünde duranların haklarının da korunması gerektiğidir. Risk tanımını ada bazında yaydıktan sonra, arsaları yasa kapsamında dönüşüme dahil edilen insanların hakları kendilerine kuruşu kuruşuna verilmelidir. Diğer taraftan bu tip adımların daha etkili ve sık olarak atılması gerektiğinin altını çizmekte fayda görüyorum. Çünkü kentsel dönüşüm nedeniyle Fikirtepe'de uygulamaya konulan yeni imar planı 5 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Eğer bu süre bitmeden sorunlar çözümlenmezse, içinden çıkılmaz bir durum ortaya çıkabilir. Fikirtepe Kadıköy'ün ortasında bir açık yara gibi duruyor. Bu yaranın iyileştirilmesi için yapılan her türlü operasyonun destekçisiyiz."

Ercüment Oruç FİDEM Başkanı: Fikirtepe halkının bunu bekleyebilecek durumu kalmadı artık. Şu anda yüzde 90 imza aşaması tamamlandı. Yüzde 10'luk art niyetli kesim yüzünden, geride kalan insanlar mağdur oluyor. İnsanlar evlerine giremiyor. Acele kamulaştırma çıktı. İlk kamulaştırmanın üzerinden 4 ay geçti. Daha ne kadar mağdur olacak bu insanlar? Ne olacaksa bir an önce olmalı.

BÖLGE DÖNÜŞÜMDE EN İYİ ŞOV ALANI
Uğur Dumankaya Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
3-4 proje birden yürütüyoruz. Bu tarz sıkıntılarla çok karşılaşıyoruz. Hak sahiplerini mağdur etmeden yapılacak düzenlemelerin arkasındayız. Fikirtepe devletin kendini dönüşüm açısından göstereceği en iyi şov alanı. Yeni düzenlemelerle birlikte bir an önce dönüşümünü tamamlayacak.

GEÇ KALINMIŞ DOĞRU BİR DÜZENLEME
Ali Nuhoğlu Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
Bence geç kalınmış ve çok doğru bir düzenleme. Fikirtepe artık yaşanabilir bir yer olmaktan çıktı. Güvenlik sorunları var. İnsanlar evlerine gidemiyor. Tam bir kaos ortamı. İyi niyetli hak sahiplerinde bir sıkıntı yok. Bu şekilde art niyetliler de anlaşmaya varacak. Süreç hızlı bir şekilde çözülecek.

Mutlu ER Erşat Müşavirlik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
Çoğunluk Yasasının ada bazında uygulanması ile birlikte sorunların büyük ölçüde biteceğini düşünmekteyim. Bununla beraber 6306 sayılı kanunun Bakanlığa vermiş olduğu ön alım hakkını kullanarak riskli alan ilanından sonra tapu devri yaparak sözleşme imzalamayan ve süreci tıkayan bazı art niyetli kişilerinde önüne geçmesini beklemekteyiz. Eş zamanlı uygulama ile bir kaç ay içinde Fikirtepe'nin çözüme kavuşarak tüm ülke için model olmasını temenni ediyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşüm fırsatçısına kötü haber!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN