Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye 'a damgasını vurdu

'taki 'nda Türkiye fırtınası esti. Dünyanın önde gelen şirketlerinin CEO'ları, Türkiye'nin yatırım için en cazip ülke olduğuna dikkat çekti

Giriş Tarihi: 25.1.2015
Türkiye Davos'a damgasını vurdu
Devlet liderleri ve iş dünyasından yöneticilerin katıldığı 'nun yıldızı Türkiye oldu. Dünyanın önde gelen CEO'ları, banka yöneticileri Türkiye'nin uluslararası yatırımcılar için çekici bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Ekonomide yıldızı parlamaya devam ediyor. Yatırımcılara yeni fırsatlar sunuyor" mesajı verdi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası başta olmak üzere uluslararası finans kuruluşları da Türkiye'deki yatırımların artıracağına dikkat çekti.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU DAVOS'TA KONUŞTU - TIKLAYIN

B20 BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

'ta devam eden forumda düşen petrol fiyatlarının küresel ekonomiye yansımalarından deflasyon tehlikesine, küresel sorunlardan yatırımlara kadar bir dizi konu değerlendirildi. Uluslararası işadamları Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen B20 toplantısında bir araya geldi. B20 Görev Güçleri'nde koordinatör başkanlık görevlerini yürüten Güler Sabancı, Ferit Şahenk, Hüsnü Özyeğin ve Ali Koç, büyümenin finansmanı, ticaret, altyapı yatırımları, yolsuzlukla mücadele ve istihdam konularında değerlendirme yaptı. Coca Cola Üst Düzey Yöneticisi Muhtar Kent de ekonomik değerlendirmelerde bulundu.

YATIRIMCILARI CEZBEDİYOR
Nasdaq OMX Yönetim Kurulu Direktörü Glenn Hutchins Türkiye'nin uluslararası yatırımcıları cezbettiğini ifade etti. Hutchins, Türkiye'nin yabancı yatırımcıları artırmak için kapsamlı çalışmalar yürüttüğüne işaret ederek, Borsa İstanbul'un dünya standartlarında bir teknoloji platformu oluşturduğunu söyledi. Hutchins, "Türkiye sermaye piyasalarına olan güveni artırdı" diye konuştu.

YILDIZI PARLAYAN ÜLKE
Nasdaq CEO'su Robert Greifeld, Türkiye ekonomisinin yıldızının parladığını ifade ederek, "Türkiye'de sermaye piyasaları dinamik bir yapıya sahip. Borsa İstanbul ile stratejik ortaklığımız bulunuyor. Bu ortaklık yoluyla, BIST'i desteklemeye devam ediyoruz. Dünyadaki ekonomik büyüme, yatırım fırsatlarıyla mümkün. Türkiye'nin ekonomide yıldızı parlamaya devam ediyor" dedi.

EN BÜYÜK YATIRIM TÜRKİYE'YE
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Philip Bennet Türkiye'ye geçen yıl 1.4 milyar euroluk yatırım yaptıklarını belirterek, şunları anlattı: "Türkiye, bankamızın finansmanından en yüksek payı alan ülke. Finansman ihtiyacının karşılaması için en sağlıklı yol doğrudan dış yatırımlar. Sermaye piyasalarında derinleşmenin yolunu arıyoruz. Borsa İstanbul, Orta Asya'dan Kuzey Afrika'ya kadar finansal merkez olmaya çalışıyor."

ŞİMŞEK: DÜŞÜK FAİZ YATIRIM İÇİN FIRSAT
Foruma katılan Maliye Bakanı , yatırım konusuna önem vereceklerini belirterek, 2035 yılına kadar 70 trilyon dolarlık altyapı yatırımına ihtiyaç olacağını söyledi. Maliye Bakanı Şimşek, "İsviçre, Euro Bölgesi ve Japonya'da 7.3 trilyon dolarlık devlet tahvillerinin faizi eksiye düşmüş durumda. Doğru model kurulup Türkiye buna ön ayak olursa bu düşük faiz ortamını dünya için yatırım hamlesine dönüştürebiliriz" yorumunu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Davos'a damgasını vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN