Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarıma KDV indirimi geliyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, tarımda KDV indirimi ve denizcilikte yeni desteklere ilişkin müjde verdi

Giriş Tarihi: 28.1.2015
Tarıma KDV indirimi geliyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti grup toplantısında tarım ve denizcilik sektörlerine hibe ve KDV indirimi müjdesi verdi. Tarım ürünlerindeki Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarını düşüreceklerini açıklayan Davutoğlu, filosunu yenilemek amacıyla eski gemisini hurdaya çıkaran işletmelere de geminin hurda değeri kadar ilave bir hibe desteği sağlanacağını belirtti. Davutoğlu, "Bu uygulamayla her iki sektöre de 1 milyar liralık ilave destek sağlayarak, 5 milyarlık projeye teminat vermiş olacağız" dedi.

PİRİNÇ YÜZDE 1'E DÜŞECEK

53 milyar liralık 2015 Kamu Yatırım Programı'nda tarımın yüzde 12.8'le önemli bir pay aldığını hatırlatan Davutoğlu, "Pirincin KDV oranını yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmesini Bakanlar Kurulu kararıyla uygulamaya geçiriyoruz. Soya ve kanolada, sözleşmeli üretime yönelik geçen yıl başlattığımız dönüm başına 10 TL'lik ilave desteği bu yıl 15 liraya çıkarıyoruz, ayçiçeğini de bu destek kapsamına alıyoruz" dedi. Çiftçiye verilecek mazot ve gübre desteğini de artırdıklarını anlatan Davutoğlu, şu bilgileri paylaştı: "Bu sene mazot desteğini yüzde 5, gübre desteğini yüzde 10 artırıyoruz. İlk defa bizim dönemimizde başlatılan sertifikalı fidan hibe desteğini de yüzde 50 yükselteceğiz. İyi tarım uygulamaları kapsamında süs bitkileri, itrı ve tıbbi bitki üretim yapan çiftçilerimize dönüm başına 100 TL destek vereceğiz. Kırmızı mercimek, nohut, kuru fasulyeye verdiğimiz prim desteğinde de yüzde 100 artış olacak."

HURDA GEMİYE DESTEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, deniz ticaret filosunun güçlendirilmesine yönelik de destekler verileceğini vurguladı. İhracata yönelik gemi inşaatını artırmayı planladıklarını anlatan Davutoğlu, "Denizciliğin KOBİ'leri niteliğindeki koster işletmeciliğini teşvik etmek amacıyla, eski gemisini hurdaya çıkaran işletmelere, hurda değeri kadar ilave hibe desteği sağlayacağız. Yurtdışından siparişlerin teminat sorununu da kredi garanti fonu kefaletini devreye sokarak çözeceğiz" dedi.

ESNAFA FAİZSİZ KREDİ YOLDA
Ekonomide devrim mahiyetinde adımlar atıldığını vurgulayan Ahmet Davutoğlu, kaybolmaya yüz tutmuş meslek alanlarında faizsiz kredi imkânı getirileceğini belirtti.Davutoğlu, "Sıfır faizle esnafımıza yaklaşık 75 alanda kredi vereceğiz. Üç yıllık ustalık belgesine sahip olup yeni işyeri açan bütün esnaflara sıfır faizle kredi vermeyi planlıyoruz" diye konuştu. Bunun için ayrılan kaynağın 750 milyon liraya çıkarıldığını anlatan Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu 12-13 milyar dolarlık bir kredi hacminin esnaflarımızca kullanılması anlamına geliyor. İsteriz ki büyük AVM'ler esnaf geleneğimizi boğan, tehdit altına alan yeni büyük binalar haline dönüşmesin."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarıma KDV indirimi geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN