Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015 hedefi 14 bin satranç sınıfı

2005'ten bu yana 12 bin satranç sınıfı açıldığını söyleyen Suat Sözen, "Bu sayının 2015 sonunda 14 bini geçeceğini umuyorum" dedi

Giriş Tarihi: 2.2.2015
2015 hedefi 14 bin satranç sınıfı
Türkiye İş Bankası, satranç sporunun gelişmesi ve yaygınlaşması için Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ana sponsorluğu kapsamında verdiği destek sürüyor. İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen, 2005'ten bu yana her yıl artan sayıda satranç sınıfı açtıklarını, bu yıl 12 bininci sınıfın açılacağını söyledi. 2015 sonunda 14 bin satranç sınıfını geçeceklerini aktaran Sözen, "Okullardan çok büyük talep var. Köy okullarından bile satranç sınıfı açılması yönünde istekler oluyor. Bu kadar yüksek sayılara zaten oralara gitmeden ulaşılamaz. Her ilimize ulaştık. Yeni sınıfların yanı sıra yenilemeler de yapıyoruz" dedi. Sözen, satranca verilen desteği sosyal sorumluluk olarak gördüklerini kaydetti. Satrancın yaygınlaşmasını sağlamak istediklerini belirten Sözen şöyle devam etti: "Uluslararası turnuvalarda kazanılan madalya sayısının artırılması bu desteğin meyvelerini verdiğinin göstergesidir. Ayrıca Türkiye satrançta Rusya'yı yenebilen 6 ülkeden biri olmayı başarmıştır."

485 BİN LİSANSLI SPORCU

TSF Başkanı Gülkız Tulay, verilen desteklerle Türkiye'nin en çok lisanslı sporcuya sahip federasyonu olduklarını belirtti. 485 bin civarında lisanslı sporcuları olduklarını söyleyen Tulay, "Biz İş Bankası ile sponsorluk ilişkisinden öte Türk satrancının gelişmesine nasıl katkıda bulunacağını düşünen bir aile gibiyiz. Bu birliktelik 2005'te başladı. 30 bin lisanslı sporcumuz vardı, bugün 485 bin. Satranç antrenörü 2 binden 70 bine, satranç turnuvaları sayısı 400'den 4 bine yükseldi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015 hedefi 14 bin satranç sınıfı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN