Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dişi kuş yuvasına sahip çıktı

Eş rızası olmadan gayrimenkuller üzerinde işlem yapma yasağının sonuçları dikkat çekici. Buna göre kadınlar tapusuna erkeklere oranla daha fazla sahip çıkıyor. Bir yılda 11 bin taşınmaza aile şerhi konuldu

Giriş Tarihi: 2.2.2015
Dişi kuş yuvasına sahip çıktı
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce yaptığı açıklamada, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün, ülke genelinde tapu kütüğüne şerh edilen aile konutu uygulaması hakkında bilgi verdi. Aile konutu şerhinin, malik eşin, diğer eşin rızası bulunmadan taşınmazı satmasını ve ipotek etmesini engellediğini belirten Güllüce, böylelikle diğer eşe hukuki koruma sağlandığını söyledi. Güllüce, uygulamanın, eşler arasında evlilik birliği devam ettiği sürece geçerliliğini koruduğunu kaydetti. Uygulamadan nasıl yararlanılacağını anlatan Güllüce, başvuruların, evlilik cüzdanı ve ikametgah belgesiyle tapu müdürlüklerine yapıldığını ifade etti. Aile konutu şerhinin, evliliğin sona ermesi durumunda malik eş, evlilik sürerken ise şerhi koyduran eş tarafından tapudan kaldırılabildiğini dile getiren Güllüce, "Şerhin konulmasında ya da terkininde harç ve döner sermaye ücreti talep edilmez" dedi.

İLK SIRADA İSTANBUL VAR
Geçen yıl Türkiye genelinde toplam 11 bin 612 konuta aile şerhi konulduğunu vurgulayan Güllüce, şu bilgileri verdi: "Aile konutu şerhi 2014'te en çok İstanbul'da ilgi gördü. İstanbul'da 3 bin 7, Ankara'da bin 462, İzmir'de ise 870 konuta uygulandı."

DOĞUDA İLGİ GÖRMEDİ
Ardahan ve Bitlis'te sadece birer konuta şerh konulduğuna dikkati çeken Güllüce, "Bayburt ve Gümüşhane'de ikişer, Kars ve Şırnak'ta üçer, Muş ve Siirt'te beşer, Tunceli'de altı, Artvin, Bingöl, Iğdır ve Kilis'te sekizer şerhle uygulamanın en az ilgi gördüğü iller oldu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dişi kuş yuvasına sahip çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN