Türkiye'nin en iyi haber sitesi

açıkladı: Türkiye'nin görünümü iyi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu 'in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, düşen petrol fiyatlarının Türkiye'nin görünümünü iyileştirdiğini belirtti

Giriş Tarihi: 2.2.2015 11:11
Fitch Ratings açıkladı: Türkiye'nin enflasyon görünümü iyi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu 'in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, düşen petrol fiyatlarının Türkiye'nin görünümünü iyileştirdiğini belirterek, para birimindeki zayıflığın fiyatlar üzerindeki baskıyı artırabileceğini uyarısında bulundu.

Petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşün Türkiye ekonomisinin olumlu yönde etkilediğini belirten Rawkins, "Petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye için 'pozitif bir sürpriz' olduğunu ispatlıyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye'nin cari açığını azaltıyor ve enflasyonu bastırıyor. Buna rağmen büyüme için 2015-2016 yıllarına ilişkin tahminiz yüzde 3-4 civarında olmaya devam ediyor. Yapısal reformlar için daha büyük bir kararlılık bekleniyor" dedi.

Türkiye'nin enflasyon cephesindeki görünümüne ilişkin soru üzerine Rawkins, "Petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye'nin enflasyon görünümünü iyileştirdi. Fakat bu tek yönlü bir bahis olarak görülmemeli. Para birimi (Türk Lirası) zayıflığını ve oynaklığını sürdürüyor ve bu da fiyatların üzerindeki baskıyı artırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

TÜRK LİRASI VE PARA POLİTİKASI

Rawkins Türk Lirası'nın dolar karşısında son zamanlarda rekor seviyede değer kaybetmesine ilişkin olarak, "Türk Lirası'nın yüksek cari açık ve dış finansman gereksinimi nedeniyle, gelişmekte olan para birimleri içerisinde en oynak para birimi olmayı sürdürmesi olası. Yüksek cari açık ve dış finansman gereksinimi, Türk Lirası'nı yatırımcı algısındaki değişimlere karşı kırılgan durumda bırakıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de son dönemde piyasalarda faizlerin kademeli bir şekilde indirilmesi yönündeki beklentilere ilişkin soruya ise Rawkins, "Parasal politika konusundaki duruşumuz değişmedi. Şöyle ki, para politikasındaki öngörülemezlik nedeniyle Türkiye'nin politika uyumunu ve kredibilitesini aynı reytingle değerlendirilen ekonomilere oranla daha zayıf görüyoruz" karşılığını verdi.

FİTCH ARALIK AYINDA BÜYÜME TAHMİNİNİ YÜKSELTMİŞTİ

Rawkins, petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açık baskısını azaltacağını belirterek, Türkiye için bu yıl ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,7'de yüzde 3'e yükselttiklerini açıklamıştı.

Fitch Ratings, aralık ayı tahmininde Türkiye'de enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 8,2, 2015'te yüzde 7 ve 2016'da yüzde 5,8'e gerilemesinin öngörüldüğünü belirtmişti.

Fitch, en son geçen yılın ekim ayındaki değerlendirmesinde Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden "BBB-" olan kredi notunu ve "durağan" not görünümünü teyit ederek, Türkiye'nin "yatırım yapılabilir" notunu korumuştu.

DEĞERLENDİRME 20 MART'TA

Türkiye'yi "yatırım yapılabilir" notu ile değerlendiren iki kredi kuruluşundan biri olan Fitch Ratings resmi sitesinde yer alan 2015 takviminde, Türkiye'nin kredi notu ve görünümünün 20 Mart ve 18 Eylül tarihlerinde değerlendirilebileceğini belirtilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch Ratings açıkladı: Türkiye'nin enflasyon görünümü iyi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN