Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İthal oyuncaklara denetim, yerliye koruma gerekiyor"

Başkanı Yavuz Eroğlu, oyuncak sektöründe yerli üretimin korunması amacıyla ilave vergi düzenlemeleri, tasarım desteği ve ithal ürünlere sıkı denetim önlemleri talep ettiklerini bildirdi

Giriş Tarihi: 2.2.2015 15:37
İthal oyuncaklara denetim, yerliye koruma gerekiyor
Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı () Yönetim Kurulu Başkanı Eroğlu: - "Oyuncak sektöründe ithalat egemenliğinin önlenmesi için öncelikle ithal ürünlere gümrüklerde çok sıkı denetim ve koruma önlemeleri alınması gerekiyor" - "Yerli üretimin korunması amacıyla sektör, özellikle ithalata karşı ilave vergi düzenlemeleri ve tasarım desteği talep ediyor" dedi.

Eroğlu, yazılı açıklamasında, plastik sektörü içinde şu an çok küçük bir pay alsa da oyuncak endüstrisinin gerek iç piyasada gerekse ihracat açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

Bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Eroğlu, "Özgün yerli oyuncakların yanı sıra ülkemizde rahatlıkla lisanslı katma değerli ürünler üretilebilir. Bu tarz ürünler üretim aşamasında bir yandan ülke mevzuatları açısından denetlenirken, diğer yandan lisans sahibi üreticilerin denetimi ile daha güvenilir hale gelir" dedi.

İç piyasadaki ithal oyuncakların sağlıklı ve güvenilir olabilmesi için en önemli şartın sıkı bir denetim mekanizmasının kurulması olduğuna işaret eden Eroğlu, "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı söz konusu oyuncaklara sıkı bir denetim uyguluyor. Ancak yerli üretimin korunması amacıyla sektör, özellikle ithalata karşı ilave vergi düzenlemeleriyle tasarım desteği talep ediyor" ifadelerini kullandı.

Oyuncak sektörünün bir yanda yeni yatırımlarda zorlandığını, diğer yanda pazardaki güçlü ithalatçılarla mücadele ettiğini bildiren Eroğlu, şunları kaydetti:

"Buna rağmen ürettiği oyuncakları Avrupa ve ABD'ye ihracat eden firmalarımız mevcut. Ancak özellikle Çin'den ithalat korkutucu boyutlara ulaşmış durumda. Elbette 'Çin menşeli ithal oyuncakların tamamı zararlı' diyemeyiz ancak ailelerin çocuklarının sağlığını düşünerek bu oyuncaklara karşı daha dikkatli olması gerekiyor. İthalat yapılabilir ancak denetim çok önemli. Yerli üretimin gelişimi açısından önerilerimizi Bakanlığımızla paylaştık ve kendilerinden yatırımları hızlandıracak destekler doğrultusunda söz aldık. Bizim için en önemli gelişme ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık'ın oyuncak sektörünü önümüzdeki üç yıllık 'Türkiye Sanayi Stratejisi Eylem Planı'na alması oldu. Kendilerine ve tüm Bakanlığımıza bu vesileyle destekleri için teşekkür ediyoruz. Plan kapsamında süreç içinde Oyuncak İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasıyla yerli oyuncak sanayisinin gelişmesi ve markalaşması hedefleniyor."

"YERLİ OYUNCAKTA KDV ORANI YÜZDE 8'E ÇEKİLEBİLİR"

Eroğlu, oyuncak sektöründe ithalat egemenliğinin önlenmesi için de öncelikle ithal ürünlere gümrüklerde çok sıkı denetim ve koruma önlemeleri alınması gerektiğine dikkat çekti.

İç piyasada da yerli oyuncak tercihi için yerli ürünlere uygulanan KDV oranının yüzde 8'e çekilebileceğine işaret eden Eroğlu, "Ayrıca ülkemiz konum olarak ihracat açısından birçok avantaja sahip. Sektörün ihracatını artırmak için de uluslararası piyasalarda Türk malı oyuncakların kabul görmesi açısından üreticilere kreatif tasarım konusunda destek talep ediyoruz" dedi.

Yavuz Eroğlu, oyuncak sektörünün aynı zamanda çok ciddi istihdam yaratan ve yerli üretimle ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayabilecek bir konumda bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ancak ithal ürünlerin yarattığı dış ticaret açığını net olarak görüyoruz. Dış ticaret açığının oyuncak gibi aslında Türkiye'de çok rahat üretilen bir ürün sebebiyle artmasına sanayici olarak gönlümüz elvermiyor. Aslında ekonomik boyutunun yanı sıra oyuncak aynı zamanda kültürel değerlerimizin de bir yansıması ve çocuklarımızın geleceğine yönelik önemli bir başlangıç noktası. Yerli oyuncak sanayisiyle çocuklarımıza temel etik ve kültürel değerlerimizi aktarabiliriz.

Günümüzdeki tüketim çılgınlığı ve özellikle Amerikan pop kültür ürünlerinin bir örneği olan savaş, kavga figürleri, gelecek nesilleri oluşturacak çocuklar için çok zararlı mesajlar içeriyor. Söz konusu oyuncaklar ve bu oyuncakları oluşturan karakterler özellikle çizgi film desteği ve çılgın tanıtımlarla çok geniş kitlelere ulaşıyor ve satış rakamları patlıyor. Benzer bir uygulamayı yerli üretimimize de yansıtabilirsek yerli karakterler yaratabiliriz. Böylece hem iç piyasada gelişiriz hem de ihracat pazarlarında alternatif oluşturarak rekabet gücü elde ederiz."

OYUNCAK SEKTÖRÜNÜN DIŞ TİCARET AÇIĞI 574 MİLYON DOLAR

Açıklamada verilen bilgilere göre, Türkiye'nin son 5 yıllık oyuncak ithalatı 1,6 milyar dolara ulaşırken, toplam ithalatın yüzde 92'si Çin'den yapıldı. Aynı dönemde Türk oyuncaklarının ihracatı ise 121,9 milyon dolar olurken, bu rakam 5 yıllık ithalatın sadece yüzde 7,5'lik bölümünü karşıladı.

Oyuncak pazarı 800 milyon lira ile 1 milyar lira arasında bulunan Türkiye'de 2013 yılı verilerine göre 0-14 yaş grubundaki yaklaşık 19 milyon çocuğun yıllık ortalama oyuncak tüketimi 20 dolar civarında gerçekleşti. Bu rakam Avrupa'da 250 avro, ABD'de ise 300 dolara ulaşıyor.

Oyuncak sektörü, 2013 yılında toplam 693 milyon dolarlık oyuncak ithalatına karşılık 119 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi. Sektörün 2013 yılındaki dış ticaret açığı 574 milyon dolar oldu. Oyuncak sektörü toplamından plastik oyuncukların aldığı pay ise ithalatta 126 milyon dolar, ihracatta 6,8 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Sektörünün gerçekleştirdiği ithalatın yaklaşık yüzde 20'sini, ihracatın ise yüzde 5'lik bölümünü plastik oyuncaklar oluşturdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İthal oyuncaklara denetim, yerliye koruma gerekiyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN