Türkiye'nin en iyi haber sitesi

arasında yeni açılıyor

ile arasında uzun süredir değerlendirelemeyen üçüncü için formül bulundu.

Giriş Tarihi: 3.2.2015 09:39 Güncelleme Tarihi: 3.2.2015 10:55
Türkiye İran arasında yeni sınır kapısı açılıyor
Van'daki Kapıköy için gereken 75 km yolun yapımını finanse edemeyeceğini açıklayan 'dan, 'ye 'Siz yapın, biz size ödeyelim" teklifi geldi. Gümrük Bakanlığı, İran'daki 300 milyon liralık yol için acil ihaleye çıkacak.

Türkiye, İran'a üçüncü sınır kapısını açabilmek için ilginç bir anlaşmaya hazırlanıyor. Kapıköy Sınır Kapısı'nın hayata geçirilmesi için İran tarafında 75 kilometrelik yol yapılması gerekiyor. İran ekonomik gerekçelerle bunu şimdi finanse edemeyeceğini dile getirince, Türkiye yola talip oldu. Yolun finansmanı Türkiye üstlenecek, İran bize borçlanacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, bu anlaşma için bugün İran'da görüşmeler yapacak. İran ziyaretinin ayrıntılarını anlatan Bakan Canikli şunları söyledi:

ANLAŞMA BUGÜN İMZALANACAK

"Türkiye ile İran arasındaki üçüncü gümrük kapısını hayata geçirmek istiyoruz. Kapıköy'ün açılması için İran tarafında 75 kilometrelik yol yapılması gerekiyor. İran, ekonomik gerekçelerle 'biz bunu şimdi yapamayız. Siz yaptırın finanse edin, biz size ödeyelim' önerisi getirdi. Bunu masaya yatırdık. Finansmanını nasıl sağlayacağımızı araştırdık.

300 MİLYON LİRALIK İHALE

Teknik heyetler İran'da gerekli görüşmeleri yaptı. İran tarafındaki 75 kilometrelik bölümü Türkiye yaptıracak. Daha sonra İran'dan parasını alacak. Yolun maliyetinin 250-300 milyon lirayı bulacağı hesaplanıyor. Buna ilişkin anlaşma imzalanacak. Türkiye açısından çok önemli. Gürbulak kapısından daha kısa ve daha kullanışlı bir yol. İhale, Türk ve İran firmalarına açık olacak."

Tarihi karar bankaları harekete geçirdi

Türkiye ile İran arasındaki ticaret, bankaları harekete geçirdi. Ekonomi Bakanlığı bankaların İran'daki etkinliklerini artırmaları için teşvik edecek.

Türkiye ile İran arasında Tercihli Ticaret Anlaşması 1 Ocak 2015 itibariyle yürürlüğe girerken, iki ülke arasında finans sektöründeki ilişkiler artıyor. Petrol ve doğalgaz ödemelerinde aktif olarak görev alan Halk Bankası'na yeni kardeş Türk bankaları geliyor. Öncelik bu ülkede temsilciliği bulunan Ziraat Bankası'nın olacak. Ziraat'in mevduat toplamayacağına dikkat çeken üst düzey bir ekonomi yetkilisi, Halk Bankası gibi çalışacağını belirtiliyor. İran'dan bir-iki bankanın da Türkiye'de finans sektöründe yer almak istediği ifade ediliyor.

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile İran'daki Türk bankaların etkisinin artırılması konusunda temasa geçerken, özel bankaların da teşvik edileceği belirtiliyor. Star Gazetesi'nden Ercan Baysal'ın haberine göre, Ekonomi Bakanlığı'nın yakından takip ettiği süreç kapsamında iki ülke arasında kurulan bankacılık çalışma grubunun kısa sürede nihai sonuçlara ulaşması bekleniyor. Konunun bu hafta içinde Tahran'da yapılacak Türkiye-İran İş Forumu'nda da gündeme getirileceği ifade ediliyor. Bir diğer önemli konusu ise iki ülke arasındaki ticaretin milli paralar üzerinden gerçekleştirilmesi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de iki ülke arasındaki 13-14 milyar dolarlık ticaret hacminde yılbaşından sonra artış olduğunu ifade ederek, "2-3 haftalık ticaret ivmesi gayet iyi. Kısa sürede ticaret hacmini 16-17 milyar dolarlar seviyesine çıkarabiliriz" diyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2017 yılı sonuna kadar 35 milyar dolar seviyesine çıkarılması hedefleniyor.

265 ÜRÜNDE GÜMRÜK VERGİSİ İNDİRİMİ

Türkiye ile İran arasında imzalanan ve yılbaşından itibaren yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Anlaşması ile Türkiye'den 140, İran'dan 125 olmak üzere toplam 265 üründe gümrük vergileri aşağı çekilmişti. Ticari ilişkilerin gelişmesi ile muhtemel sorunların hızla çözülebilmesi amacıyla Tahran'da Türk Ticaret Merkezi'nin kurulması öngörülüyor. Türkiye'nin bu ülkedeki ticaret müşavirliğinin de güçlendirilmesi planlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye İran arasında yeni sınır kapısı açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN