Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, 2014'de yüzde 22 büyüdü

Konsolide aktif toplamı yıllık yüzde 22 artarak 195 milyar liraya yükselen , 2014 yılını 2 milyar 56 milyon lira konsolide net kr ile tamamladı.

Giriş Tarihi: 3.2.2015 09:45
Yapı Kredi, 2014'de yüzde 22 büyüdü
Dördüncü çeyrek krı da bir önceki çeyreğe göre yüzde 20 artarak 614 milyon liraya çıkan 'nin, toplam kredileri yüzde 26 yükselişle 125.5 milyar liraya, toplam mevduatı da yüzde 22 artışla 107.6 milyar liraya yükseldi.

Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın, 2020 yılına uzanan planlı bir büyüme hedefi içinde olduklarına işaret ederek, bu hedefin ilk adımı olan 2014'ü "yatırım yılı" olarak geçirdiklerini söyledi ve ekledi:

"70. yılımızı kutladığımız 2014 yılı bizim için yatırımlarla dolu bir yıl oldu. 60 yeni şube açarak yılı 1,000 şubeli bir banka olarak kapattık. Büyüme stratejimiz kapsamında, Yapı Kredi Ailesi'ne 2 binden fazla arkadaşımız katıldı ve toplam çalışan sayımız 18 bin 500'ü aştı. Aynı zamanda, ATM ağımıza 606 yeni ATM ekledik ve 3 bin 606 sayısına ulaştık. Diğer yandan müşteri sayımızı 600 bin artırdık. Bu artış, önceki yıllara göre yaklaşık 3 kat artışa denk geliyor. Böylelikle, 2014 yılı sonu itibarıyla toplam müşteri sayımız 10.6 milyona ulaştı."

Toplam mevduatta sektörün çok üzerinde büyüdüklerini belirten Açıkalın, "Mevduatta pazar payımızı 90 baz puan artırarak yüzde 10'a yükselttik. Kredilerdeki büyümemize rağmen, sermaye yeterlilik rasyomuz yüzde 15 gibi yüksek bir seviyede gerçekleşti. Takipteki krediler oranımız ise 10 baz puan azaldı ve sektördeki 20 baz puanlık artışa karşın daha iyi bir performans sergiledi" diye ekledi.

Dünya ekonomisinin son derece zorlu dönemlerden geçtiği bir dönemde, reel ekonomiyi maksimum seviyede desteklediklerini ve finansman kaynaklarını çeşitlendirme konusunda da başarılı bir performans sergilediklerini vurgulayan Açıkalın, "Fonlama kaynaklarımızı çeşitlendirmek amacıyla, sendikasyon, seküritizasyon, tahvil ihracı ve diğer finansman enstrümanlarını kullanarak ülkemiz ekonomisine yaklaşık 5.7 milyar dolar kaynak yarattık" dedi.

Geleceğin teknoloji ile şekilleneceğinin bilinciyle hareket ettiklerini ifade eden Açıkalın, "2014 yılında yeni nesil dijital bankacılık platformumuz Nuvo'yu hayata geçirdik. Müşteri deneyim süreçlerimizi yeniden tasarladık, internet ve mobil şubemizi daha da geliştirerek sektörde fark yarattık" dedi ve ekledi:

"Bunların sonucunda teknoloji alanında öncü bir banka olarak, mobil bankacılık alanında Global Finance tarafından 'Avrupa'nın En İyisi' ödülünü kazandık. International Finance Magazine (IFM) tarafından ise 'Türkiye'nin En Yenilikçi Bankası' ödülüne layık görüldük. Ayrıca bankamız, Euromoney'nin '2015 Dış Ticaret Finansmanı Araştırması' kapsamında Türkiye'nin 'En İyi Dış Ticaret Finansmanı Bankası' seçildi. İthalat - ihracat işlemlerine yönelik tüm ödeme ve tahsilat işlemleri için sunduğumuz hizmetler sayesinde bu ödüle sahip olduk."

2015 yılına da önemli hedeflerle başladıklarını belirten Açıkalın, şöyle devam etti:

"2015'te büyüme stratejimiz doğrultusunda farklı bölümlere işe alımlarımız da devam edecek. Ayrıca hem şube ağımızı genişletmek hem de şubelerimizi yenilemek yine gündemimizde olacak. Diğer yandan, IT altyapısında iyileştirmeler ve verimlilik artışı sağlayacak projeleri de sürdüreceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapı Kredi, 2014'de yüzde 22 büyüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN