En 'hava'lı teşvik

Turizm sektörü, Rusya, BDT ve İran uçaklarına verilecek 6 bin $'lık yakıt desteğiyle rahat nefes aldı. Sektör oyuncuları, teşvikin Rus turist sayısında beklenen düşüşü frenleyeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 4.2.2015
En 'hava'lı teşvik
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başta Rusya olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve İran'dan gelen uçaklara 2 ay boyunca 6 bin dolar yakıt desteği sağlanacağını ve tur operatörlerine hazine destekli kredi verileceğini açıklaması turizm sektöründe doping etkisi yarattı. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle olumsuz etkilenen Rusya ve İran ekonomisi Türkiye'deki turizm sektöründe de etkilerini hissettirmeye başlamıştı. AB'nin yaptırımlarından etkilenen Rusya pazarında petroldeki düşüşün de etkisiyle Rus turist sayısında 1 milyona yakın kayıp bekleniyordu. Global piyasalardaki negatif hareketlerden tedirgin olan turizm sektörü, teşviklerle rahat bir nefes aldı. Bu hamlenin tam zamanında yapıldığını vurgulayan sektör oyuncuları, turist sayısında beklenen düşüşü de frenleyeceğini ifade etti. TUROFED Osman Ayık, "Teşvik çok doğru bir hamle ancak sektörün tüm ayaklarını içine alacak şekilde derinleştirilmesi gerekiyor" dedi. Teşvikin turist sayısındaki düşüşü frenleyeceğini belirten Ayık, bu oranla ilgili net bir rakam vermek için henüz erken olduğunu kaydetti. Etstur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy da bu desteğin rezervasyonların öne çekilmesinde faydalı olacağını söyledi. Ersoy, "Operasyonların ertelenmesinin önüne geçmesi için bu çok önemliydi. Bu hamle nisan ve mayıstaki uçuşların başlamasını sağlayacak. Bunlar back to back operasyonlar olduğu için devamlılığı getirecek" ifadelerini kullandı.

YAKITA YÜZDE 50 KATKI

6 bin dolarlık desteğin orta boy bir uçağın yakıt maliyetinin yüzde 50'sini karşıladığını vurgulayan Ersoy, "İş yakıtla bitmiyor. Uçak firmaları ve tur operatörlerinin de elini taşın altına koyması gerekiyor" dedi. Hazine destekli kredilerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ersoy, bunun BDT'daki tur operatörlerinin konsantrasyonlarını Türkiye'ye yönelteceğini belirtti.

KAYIP YÜZDE 10'LARA GERİLER
Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, "Bu teşvik bir ay sonra yapılmış olsaydı çok geç kalınacaktı. Zamanlama çok doğru. Ben bu hamleyle birlikte Rus turist sayısında beklenen yüzde 30'luk düşüşün yüzde 10'lara kadar gerileyeceğini düşünüyorum" dedi. Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal da Rusya'da 1 milyonluk bir kayıp beklendiğini hatırlatarak bunun 300 binlere kadar gerileyeceğini ifade etti. Desteğe ek geçici süreliğine pasaportun kaldırılmasını öneren Çilsal, "Gürcistan örneğinde olduğu gibi bu modeli hayat geçirirsek Rus turist sayısında bırakın düşüşü en az yüzde 30 artış yaşanır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En 'hava'lı teşvik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN