Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan Yılmaz'a sert cevap: İşine bak

Giriş Tarihi: 4.2.2015
Erdoğan'dan Yılmaz'a sert cevap: İşine bak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşebileceklerini belirtirken, eski Merkez Bankası...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşebileceklerini belirtirken, eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın "Siyasilerin faiz eleştirisi doğru değil. Düşük faiz büyüme getirseydi, ABD, Avrupa çok büyürdü" sözlerine de sert yanıt verdi. "Durmuş Bey kendi işine baksın" diyen Erdoğan, "Kendisinin başarı grafiğini biliyorum. Onların dönemi bizim faizle farklı mücadele ettiğimiz zamanlardı. Kendi marifetleri değil. Güçlü neticeler aldığımız zamanlarda faiz neydi? Enflasyonda 4.6'yı, büyümede 9'u yakaladığımız yerlerde de faiz oranlarına bir baksın" dedi. Mali Cumhurbaşkanı ile yapılan baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları anlattı: "Kısa bir zamanda ticaret hacmimizi 100 milyon dolara, 2023'te de 500 milyon dolara çıkarmayı amaçlıyoruz. Mali ile olan ticaret hacmimizi genişleteceğiz. THY bazı sıkıntıları aştıktan sonra Mali'ye seferleri de başlatacak. TİKA'nın Mali'de attığı adımlar bizim için önemli. 30 tane su kuyusu açtı. 100 tane daha açacak. Eximbank'ı devreye sokarak alt ve üst yapı faaliyetlerine katılacağız."

Bülent GEDİKLİ / AK Parti MKYK üyesi

Merkez çukura düşüyor
AK Parti MKYK Üyesi Dr. Bülent Gedikli, Merkez Bankası'nın yeni Türkiye ve yeni anayasa vizyonuna uyum sağlayamadığını belirtti. Gedikli, şöyle konuştu: "Biz ufka bakarken, Merkez önüne bakamıyor, çukura düştü. ABD (Fed) faizi artırmamak için nedenler bulmaya çalışıyor, bizimki faizi artırmak için can atıyor, indirmek için meteoroloji tahmini yapar gibi 'piyasa hapşırdı faizi indiremem' anlamında kararlar alıyor. Merkez'in 1970'lerden kalma kur ve enflasyon fobisi var. Piyasa manipülatörleri bu fobiyi o kadar iyi biliyorlar ki, buradan oynuyorlar!"

Yiğit BULUT / Cumhurbaşkanı Başdanışmanı

Bakış açınız bu mudur?
Merkez Bankası'nın ara toplantıyı iptal etmesi üzerine tepki yağmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, enflasyon verisi açıklanmadan dahi 0.75'e varan bir indirim imkânı marjı bulunduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: "Enflasyon yüzde 7.24 değil de 7.17 olsaydı faiz indirilecekti, faize bakışınız 0.07'lik bir marja endekslendiyse bu konuda bir bakışımız yok demektir. Şu anda piyasa politika faizinden 0.75-0.80 aşağıda ve biz 'enflasyon 0.07 az düştü' diyerek mi strateji belirleyeceğiz." Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise "PPK yapılsaydı çok iyi olurdu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan Yılmaz'a sert cevap: İşine bak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN