Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tıraş gitti takas geldi

'ın radikal sol hükümeti borç silme sevdasından vazgeçti. Maliye Bakanı Varufakis, borçta tıraş yerine iki yeni tahvil türünü öngören takas formülünü önerecek

Giriş Tarihi: 4.2.2015
Tıraş gitti takas geldi
Borcu 323 milyar euroya kadar çıkan Komşu'nun AB karşıtı yeni hükümeti borcu silme planından 'u' dönüşü yaptı. 'ın yeni Maliye Bakanı Yanis Varufakis, uluslararası kreditörlerden borç silme talebinden vazgeçerek, kreditörlerin elindeki tahvilleri yeni tahvillerle takas etmeyi önerdi. İngiliz Financial Times gazetesine demeç veren Varufakis, borçların silinmesi yerine kreditörlerden ellerindeki tahvilleri yenileriyle takas edilmesine dayalı yeni bir sistem önerdi. İki çeşit olarak planlanan yeni Yunan tahvillerinin bir çeşidinin büyümeye dayalı diğerinin ise süresiz tahvillerden olacağı belirtildi.

YUNANİSTAN, FİLİSTİN'İ TANIYACAK MI? - TIKLAYIN

BABAESKİLİ BAŞBAKAN ÇİPRAS - TIKLAYIN

REFORM YAPILMASI ŞART
Varufakis konuya ilişkin olarak, "Ortaklarımıza öncelikli bütçe fazlasından ve reform ajandasından oluşan bir kombinasyonu ortaya koyduğumuzu söyleyeceğiz. Ortaklarımıza 'ülkemizde reform yapmamıza yardımcı olun ve bunu gerçekleştirebilmemiz için bize biraz mali alan tanıyın' diyeceğim. Yoksa boğulacağız ve reformdan ziyade deforme olacağız" ifadelerini kullandı. Yanis Varufakis, "Ortaklarımız bizim radikal sol olmamıza ilişkin ne düşünürse düşünsün, reform konusunda ciddiyiz" dedi. Yunanistan'ın kemer sıkma programının yeniden düşünülmesi gerektiği çağrısında bulunan Varufakis, dört aylık bir "köprü programı" ile ara finansman sağlayarak 1 Haziran'a kadar gerekli mali ihtiyacı sağlayabileceklerine inandığını belirtti.

KOMŞU'YA NOBELLİ DESTEK
Yunanistan'ın solcu lideri 'a çok ünlü isimlerden destekler yağıyor. Avrupa Birliği ve kemer sıkmaya karşı politikaları ile seçimi kazanan Çipras'a ünlü ekonomistler olumlu görüşler belirtiyor. Çipras'ı destekleyenler arasında Nobel ödüllü ekonomistler bile bulunuyor. Seçimlerden üç gün önce Nobel ödüllü ekonomistlerden Joseph Stiglitz ve Christopher Pissarides Yunanistan için 'taze bir başlangıç' değerlendirmesini yaptı. Ortak bir makale yazan iki ünlü ekonomist borç silinmesinin gerekliliğini belirtti. Birkaç gün sonra yine Nobelli Paul Krugman, Atina'dan yüzde 4.5 bütçe fazlası vermesinin istenmesini 'taştan su çıkarmaya' benzetti. Daha sonra ABD Başkanı Barack Obama'nın da desteğini verdiği Çipras'a Capital adlı kitabıyla geçtiğimiz yıl bestseller olan ekonomist Thomas Piketty de destek verdi. Piketty, "Enflasyon olmadan GSYH'nin yüzde 200'ü olan bir borcun ödenmesi için 50-60 yıl gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

VARUFAKİS BUGÜN ECB'DE
Avrupa Merkez Bankası (ECB) sözcüsü, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in bugün ECB'de bir toplantısı olduğunu belirtti, ancak Varufakis'in kiminle bir araya geleceğini söylemedi.

AVRUPA'YI DEĞİŞTİREMEYİZ
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker yeni Yunan hükümetini uyararak Brüksel'in bir ülke için kendi sistemini değiştirmeyeceğini söyledi. Juncker yaptığı açıklamada borçların düzenlenmesine yönelik talepler konusunda sınırlı bır hareket alanı olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tıraş gitti takas geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN