Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015 finansmanda daha iyi bir yıl olacak

Ticari alacak sigortası şirketi Coface'nin Türkiye Müdürü Belkıs Alpergun, 2015'in finansmanda daha iyi bir yıl olacağını söyledi. Alpergun, "A4 seviyesinden B'ye düşen notta da bir derecelik artış bekliyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 6.2.2015
2015 finansmanda daha iyi bir yıl olacak
2014 yılını ticari partnerlerinin sorunları ve borçluluk yapısı nedeniyle hayli sıkıntılı geçiren Türk özel sektörü, 2015'e daha iyimser bir tabloyla girdi. Dünya genelinde 135 bin müşteri ve 450 milyar euroluk riski yöneten ticari alacak sigortası şirketi Coface'nin Türkiye Genel Müdürü Belkıs Alpergun, 2015'in Türk şirketlerinin finansmanı açısından daha iyi bir yıl olacağının sinyallerini aldıklarını söyledi. Alpergun, "Biz bankalara göre finansman sorunu yaşanıp yaşanmayacağını elimizdeki veriler nedeniyle 6 ay önceden görebiliyoruz. Bir anlamda öncü gösterge olduğunu söyleyebiliriz. 2015'te, Türkiye'nin 2014'e göre daha iyi bir durumda olacağını söyleyebilirim. Şu anda bizim şirket olarak 8 milyar euroluk bir ticari riskimiz var" dedi. Küresel krizin başladığı 2008'den bu yana 100 milyon TL ödeme yaptıklarını belirten Alpergun, "Türkiye ekonomisi için 2015'te yüzde 3.5 büyüme öngörüyoruz. 2014'te Türkiye'nin notunu A4 seviyesinden B seviyesine indirdik. Bu yıl notta bir derece artış bekliyoruz" şeklinde konuştu.

NAKİT AKIŞI GÜÇLENECEK

Geçtiğimiz yıl inşaat sektöründe nakit akışı problemi olduğunu ve bunun 2015'te azalacağını vurgulayan Alpergun, inşaatın ardından demir-çelik ve demir dışı metallerle kimya sektörünün diğer riskli alanlar olduğunu dile getirdi.

KOBİ'LERE ÖZEL ÜRÜN
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) finansmana erişiminde yaşadıkları banka teminat mektubu sorununa da değinen Alpergun, "Bundan böyle KOBİ'ler bizim alacak sigortamızla kredi alabilecek veya teminat mektubu yerine bizi kullanabilecek. 2015'te KOBİ'lere özel yeni ürünler de getireceğiz" dedi. KOBİ'ler için özel olarak tasarlanan ürünün internet üzerinden satılacağı belirtilirken, küçük riske sahip olmaları nedeniyle bu firmaların sigortaya olan erişiminin de artması bekleniyor. Bireysel sigortacılıkta başlayan internetten satış trendi böylece ilk kez ticari alanda KOBİ'lere de sunulmuş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015 finansmanda daha iyi bir yıl olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN