Paralel Yapı batık krediden korkuyor

Bülent Gedikli, paralel yapının bankası Bank Asya'da verilmeyen ortaklık bilgilerinin batık krediden kaynaklandığını söyledi. Gedikli "Bunun altında usulsüz para trafiğini gizleme amacı var" dedi

Giriş Tarihi: 8.2.2015
Paralel Yapı batık krediden korkuyor
AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bülent Gedikli, Bank Asya yönetimine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulmasının ardından paralel yapının kopardığı yaygaranın 'batık kredilerin' ortaya çıkacağı endişesinden kaynaklandığını söyledi. Bank Asya'da yapılan incelemenin hukuki nedenlerle başladığını ve siyasete mal edilmesinin abes olduğunu söyleyen Gedikli, "Bank Asya'da 'ortaklık' bilgilerinin verilmemesinin altından 'usulsüz para trafiğini gizleme amacı var. Ayrıca 2.1 milyar liralık batık kredilerin nerelere, kimlere verildiği gibi sonuçlar çıkmaya başladı" diye konuştu.

HESABI SORULUR

Türkiye'nin İmar Bankası ve benzeri soygunları yaşadığını hatırlatan Gedikli, "Bunun bedelini bütün ülke ödedi. O yüzden yasal inceleme süreçlerini sulandıracak her türlü paralel açıklama ve algı operasyonunun hesabı hukuki süreç bitince ayrıca sorulur" şeklinde konuştu. Aynı kararların ABD ya da Avrupa'da alınması durumunda Paralel Yapı'nın sesini çıkaramayacağını vurgulayan Gedikli, "Çünkü bu ülkelerin böyle bir usulsüzlük karşısında en hassas oldukları konu teröre finansman ve kara para aklama konuları. Müfettişler incelemelerini yapıyor, sonucu göreceksiniz" diye konuştu.

MAĞDUR EDEBİYATI YAPILIYOR

Bülent Gedikli, Paralel Yapı'nın Bank Asya soruşturmasını 'mağdur edebiyatına' çevirdiğini belirtti. Gedikli, "Paralel yapıda mağdur edebiyatından vurgun yapma gayreti gözlemliyoruz. 'Gel vatandaş paranı bize yatır, mağduruz, devlet zulmü var' algısı yaratma çabasındalar" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı batık krediden korkuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN