Türkiye'nin en iyi haber sitesi

borçları silinecek ama 12 ay... borçlarının detayları

Giriş Tarihi: 9.2.2015 10:29
Bağkur borçları silinecek ama 12 ay... Bağ-Kur borçlarının detayları

borçlarının silineceği haberi gündeme bomba gibi düştü. borçları silinecek ancak, sigortalılık süresi olarak dikkate alınmayacak. İşte detaylar...

12 aydan fazla prim borcu olanların bu borçları silinecek. Bu zaman, "sigortalılık süresi" olarak dikkate alınmayacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçen hafta açıkladığı "'a prim borçlarının silinmesi" ile ilgili detaylar belli oldu.

Süreç şu şekilde işleyecek:
-Çıkartılacak yasa ile, 12 aydan fazla prim borcu olanlara, borçlarını ödemeleri için süre verilecek.
-Verilen süre içinde prim borcunu ödemeyenlerin prim borçları silinecek.
-İsteyen borçlu, verilen süre dolmadan Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak prim borcunun silinmesini talep edebilecek.
-Ancak 12 aydan fazla prim borcu olan her sigortalının borcu silinmeyecek. "Yasada belirlenecek tarih itibariyle" 12 aydan fazla prim borcu olanlar düzenlemeden yararlanacak. 12 aydan az prim borcu olanlar ise yasadan yararlanamayacak.
-Silinen prim borcu kurum kayıtlarından çıkartılacak ve borçlu hakkında takibat yapılmayacak. Daha önce başlatılmış olan takibatlar durdurulacak.
-Prim borcu silinenlerin, borca ilişkin süreleri "sigortalılık süresi" olarak dikkate alınmayacak.
-Kaybedilen günler geri kazanılabilecek
-Başbakan Davutoğlu, prim borcu silinenlerin sağlık yardımı alacağını da açıklamıştı.
-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 milyondan fazla BAĞ-KUR'lunun prim yapılanmasını gerçekleştirdiğinisöyledi. Dün Bursa'da yaptığı açıklamada, prim borcunu yapılandıramayan 1 milyon 300 bin civarındaki esnafın prim affı ile sağlıktan yararlanmasını sağlamak için çalışma yapıldığını da belirten Çelik, bu konunun önümüzdeki günlerde Meclis'te ele alınacağını kaydetti.

TASARI KOMİSYONDAN GEÇTİ

Bağ-Kur müjdesinin eklendiği tasarı, Meclis komisyonundan geçti.

Bütün Bağ-Kur borçları silinecek İŞ Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı; TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyondan geçen tasarıda, Başbakan'ın açıkladığı borçlu Bağ-Kur'lulara sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı getiren düzenleme de var. İşte tasarıdan bazı maddeler;

* BABALIK İZNİ 5 GÜN: İşçiye, eşinin doğumu halinde 5 gün ücretli izin verilecek.

* BAĞ-KUR BORCU SİLİNİYOR: Bu düzenlemenin yayımlandığı ayın sonu itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu prim borçlarını 3 ay içinde ödememeleri veya yapılandırmamaları halinde; prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulacak. Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek. Sigortalılıkları durdurulanlardan, ilgili kanun uyarınca çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları yeniden başlatılacak. Daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde, durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı ihya edilecek. Sigortalılıkları durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin durdurulan süreleri için genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmayacak.

* 3 ÇOCUKLUYA VERGİ YOK: Asgari geçim indirimi, yüzde 5 olan 3'üncü çocuk için yüzde 10'a çıkarılacak, sonrakiler için yüzde 5 olarak uygulanacak. Böylece, evli, eşi çalışmayan ve 3 çocuklu çalışan, asgari ücret üzerinden gelir vergisi oranında asgari geçim indirimi alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağkur borçları silinecek ama 12 ay... Bağ-Kur borçlarının detayları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN