Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' çok güvenilir ellerde'

Giriş Tarihi: 9.2.2015
'G20 çok güvenilir ellerde'

Uluslararası Finans Enstitüsü Başkanı Timothy Adams, Türkiye'nin dönem başkanlığına ilişkin, " çok güvenli ellerde" dedi

Finansçılar Türkiye'nin liderliğini ve sektörün geleceğini İstanbul'da masaya yatırdı. Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) düzenlediği toplantıda konuşan enstitünün başkanı Timothy Adams, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığına ilişkin "G20 şu an çok güvenilir ellerde" dedi. Finansal kriz başladığından beri küreselleşme konusunda, özellikle de finansal küreselleşmede engeller ile karşılaşıldığını belirten Adams, "Finansal sistemin üzerindeki kara bulutu kaldırmamız gerekiyor. Buradaki zorluk, sınır ötesi sermaye akışının küreselleşmenin tam gerçekleştiği, ekonomik büyümenin tam olduğu günlere geri dönebilmek. 10 yıllarca ekonomik sosyal ilerleme ve gelişme sağladığımız bir dönem de oldu. Demek ki sermaye akışı bunu sağlayabildi" değerlendirmesinde bulundu.

60 TRİLYON DOLARLIK ALTYAPI

Adams, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığında yatırım, uygulama ve kapsayıcılık konularını ele alacak olmasının önemine dikkat çekti. Prensiplerin çıktılara dönüşmesi gerektiğini belirten Adams, "Çalışmalara göre 2030 yılına kadar 60 trilyon dolar altyapı yatırımına ihtiyaç var. Ama bu yatırımlara kaynak bulabilmek için çok önemli kısıtlamalar var. Bu altyapı sorununu çözebilmek için kamu ve özel sektörün ortaklığı gerekiyor" diye konuştu.

G20 EN ETKİLİ TOPLULUK
Konferansın konuşmacılarından Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise, dünyaya bakıldığında G20 gibi başka bir oluşumun bulunmadığını belirtti. Babacan, şöyle devam etti: "G20, ülkelerin çok kapsamlı tartışmalar yapmasını sağlıyor. Masa etrafında 20 kişi olduğunda daha etkileşime dayalı bir diyalog yapmanız mümkün. 40-50 ve daha fazla katılımcı sayısı olduğunda konuşmacılara 3 dakika kalıyor ve pek fazla etkileşimli bir diyalog ortamı oluşmuyor. 7 ülke olursa, o zaman da dünya ekonomisinin çok büyük bir kısmını gerçek anlamda temsil etmiyor. G20 yeterince temsil edici bir rakam. Dünyadaki toplam hasılanın yüzde 70-80'i temsil ediliyor. Bu yüksek temsil yetkisi ve konuları etkileşimli bir şekilde tartışabilme imkanı aslında G20'yi çok önemli kılıyor."

KALKINMANIN ALTINI ÇİZECEĞİZ
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer Türkiye'nin G20 dönem başkanlığının en önemli amaçlarından birinin düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini dünya ekonomisine entegre etmek ve bunun için somut adımlar atmak olduğunu belirtti. Dinçer, "Bu anlamda dönem başkanlığımız G20'nin gündeminde özellikle kalkınmanın altını çizecek" dedi. Sağlıklı, sürdürülebilir ve hızlı kalkınmanın Türkiye'nin son dönemde kendini kanıtladığı, başardığı ve örnek teşkil ettiği bir alan olduğunu dile getiren Dinçer, "Türk ekonomisi son 10 yılda sürekli büyümeyi gerçekleştirdi. Sağlam bir şekilde global piyasalara entegre oldu. Ayrıca bölgedeki doğrudan yabancı yatırımları çeken bir ülke haline geldi" diye konuştu.

HALKA ARZ İLK ÇEYREKTE BİTER
Yunanistan'daki krizden ciddi anlamda etkilenen bankalardan National Bank of Greece, Türkiye'deki bankası Finansbank'taki hisselerinin yüzde 40'ının halka arzını hızlandırdı. Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, Yunanistan'daki seçimler nedeniyle halka arzın geciktiğini belirtti ve şunları söyledi: "Seçimler nedeniyle ertelemiştik ama ilk çeyrek sonunda halka arz işlemi bitmiş olur. İki üç haftalık bir sürede AB ile olan müzakereler biter diye düşünüyoruz. Sonrasında ikincil halka arzı gerçekleştireceğiz."

YÜZDE 1'İN GELİRİ DÜNYAYI GEÇECEK
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, zengin ile fakir arasındaki uçurumun OECD ülkelerinde son 30 yılın en yüksek düzeyine ulaştığını söyledi. "Bütün gelir ve kaynaklar çok küçük bir zengin sınıfın elinde. Eğer bu trend devam ederse, nüfusun yüzde 1'i, 2 yıl içinde geri kalan yüzde 99'un çok üzerinde bir gelire sahip olacak" dedi. Türkiye'de 2002-2013 yılları arasında yapıcı politikalar sayesinde aşırı ve orta şiddetli yoksulluğun azaldığını dile getiren Bali, "Dünya Bankası verilerine göre, Türkiye'de orta sınıfın payı 2002-2011 döneminde ikiye katlandı. Türkiye, OECD ülkeleri arasında gelir dağılımındaki eşitsizliği ölçen gini katsayısını düşürebilen tek ülke oldu" diye konuştu.

TÜRKİYE'Yİ ÖRNEK GÖSTERDİLER
BNP Paribas Başkanı Jean Lemierre, "Türkiye kesinlikle gelişmiş ve daha da gelişmeye çalışan bir ülke" dedi. Lemierre, eşitsizliği kaldırmanın en iyi yolunun, buna erken bir aşamada hazırlanmak olduğunu belirterek, "Türkiye örneği burada çok iyi bir örnek. Merkez Bankası'nın ve yasa koyucunun buradaki liderliği gerçekten iyi sonuçlar ortaya koymuş" diye konuştu. UBS AG Başkanı Axel Weber de, "Avrupa'da hızlı büyüme beklentisine girmeyin. Zor bir dönemdeyiz ve bu nedenle büyümede zorlanacağız. Türkiye, burada iyi bir örnek. Türkiye'nin 2002-2003'te IMF kredi listesinde en son ülkeydi. Önce kendi bahçesini düzeltti. Bugün en kuvvetli gelişen ekonomilerden biri" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'G20 çok güvenilir ellerde'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN