Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madencinin gözü Çindistan'da

Batı'da yaşanan durgunluk Türk madencisini Asya'ya yöneltti. İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, "Kota kalkarsa Hindistan, Çin'i ihracatta yakalar" dedi

Giriş Tarihi: 9.2.2015
Madencinin gözü Çindistan'da
Euroda yaşanan değer kaybı, Rusya'da baş gösteren ekonomik kriz, Batı'da devam eden durgunluk madencilerin rotasını Asya'ya yönlendirdi. Çin ile birlikte dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Hindistan'a rotasını çeviren Türk madenciler, önümüzdeki 5 yılda milyar dolarlık ihracat için kolları sıvadı. Asya'nın en önemli mermer ve taş organizasyonlarından biri olan 'India Stone 2015' fuarına katılan Türk işadamları, Hindistan'a 49 firmayla adeta çıkarma yaptı. Yaklaşık 70 milyonluk nüfusuyla Hindistan'ın en önemli eyaletlerinden biri olan Rajastan'da düzenlenen fuarın açılışını Başbakan Vasundhara Raje, Başbakanlık Başmüşaviri Ali Osman Koca, İstanbul Maden İhracatçılar Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu yaptı. 50 ülkeden firmaların yer aldığı fuarda Türkiye en büyük katılımcı ülke oldu. Eyalet Başbakanı ile görüşen Kahyaoğlu, Türkiye'nin Hindistan'a yaklaşık 50 milyon dolar ihracat yaptığını, bu rakamın artması için konulan kota sınırlamasının kalkması gerektiğini söyledi.

5-6 yıl bize yeter

Kahyaoğlu, "Başbakan bu sorundan habersiz olduğunu bize söyledi. Acilen kotanın kaldırılması için mecliste görüşeceklerini ilettiler. Eğer kota kalkarsa 5-6 yılda milyar dolara ulaşırız" dedi. Küresel ekonomide 'Çindistan' olarak tabir edilen Çin ve Hindistan'ın yakın dönemde en önemli iki pazar olduğunu kaydeden Kahyaoğlu, "2014'te toplamda 4.6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. İlk sırada 981 milyon dolarla Çin var. İkinci ABD 297 milyon, üçüncü Hindistan ise 46 milyon dolar" diye konuştu.

Çinli firmalara üretim daveti
Euroda yaşanan değer kaybının kendilerini Avrupa pazarında etkilediğini anlatan Ali Kahyaoğlu, "Bu durum rakiplerimiz İspanya ve Yunanistan piyasasını olumlu etkiledi. Geçmişte bizden pahalılardı. Şimdi ise ucuz. Bizim pazarlarımıza yöneldiler. Özellikle Çin'e yoğunlaştılar. Biz de alternatif olarak Çinlileri Türkiye'de üretici olmaya davet ettik. Türkiye'de lisans sahibi olan 60 Çinli firmaya üretici olmaları gerektiğini belirttik. 3-5 firma bir araya gelip tesis kuracaklar" diye konuştu.

Kotaya rağmen % 15
Hindistan'ın Türk mermerciler için önemine değinen Ali Kahyaoğlu, "2013'e göre toplam ihracatımız 5.1 milyar dolar seviyesindeydi. Yani yüzde 10'a yakın geriledi. Bu süreçte Hindistan yüzde 15 büyüdü. Eğer kota kalkarsa patlama yaşarız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madencinin gözü Çindistan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN