Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dişçide full HD kamera dönemi

Giriş Tarihi: 10.2.2015
Dişçide full HD kamera dönemi

Mucit KOBİ'lerin son harikası diş hekimlerine yarayacak. HD kalitede çekim yapan diş kamerası ve yüzde 90 daha az radyasyon yayarak film çeken cihaz lar ithalatı da kesecek

Yenilikçi KOBİ'lerin buluşları sayesinde Türkiye'de birçok sektörde bir yandan yerlilik oranı artıyor diğer yandan da ciddi tasarruf imkânları doğuyor. Bu buluşlardan birine diş sağlığı üzerine 16 yıldır araştırmalar yapan Dentaline'nın sahibi Cihan Halil imza attı. Bugüne kadar icatlarıyla dünya devlerini dize getiren Halil, Türkiye'de ilk defa diş hekimleri için HD kalitede çekim yapabilen ağız içi kameralar geliştirdi. Cihazın ve enstrümanlarının en önemli özelliği ise diş röntgeninin hastaya verdiği radyasyon miktarını azaltması ve tiroit hastalığını tetikleme tehlikesini önlemesi olarak gösteriliyor. Ayrıca cihaz önleyici sağlık hizmetlerinde de ciddi avantajlar getiriyor. Bu alanda Ar-Ge'ye devam edeceklerini vurgulayan Halil, geliştidikleri teknoloji hakkında şu bilgileri verdi: "Yeni ürettiğimiz görüntüleme sistemleriyle hastalara çok daha az X-Ray verilmesi ve ağız içi kamera sistemiyle radyasyonsuz teşhis şansı yakaladık. Ürün ağız içinin HD kalitesinde en doğal renkli gösterimine olanak tanırken, klasik röntgen filmlerine göre hastalara yüzde 90'a kadar daha az X-Ray veriliyor."

TEK YERLİ FİRMA OLDU

Halil, Türkiye'de bu sistemleri üreten ve geliştiren tek firma olduklarını belirtti. Halil, "İki ürünümüz dünyada sayısı az olan ve oldukça pahalı diğer markalara karşı çok ekonomik bir alternatif oldu" dedi.

İNOVASYON TURU

Oğlu pasta istedi o atölyesini kurdu
Gamze Yener'in iş hayatı macerası, ev hanımıyken yaptığı bir tatlının oğlu tarafından beğenilmemesi üzerine başladı. Oğluna tatlılarını beğendirmek için çıktığı yol, bugün Le Torte Atölye ile özel günleri tasarım pastalarla daha özel yapan ve work shop aktiviteleriyle bir ayda ortalama 100 kişiye eğitim veren bir iş modeline dönüştü.

Dünya un sanayisi Antalya'da buluşuyor
Türkiye Un Sanayicileri Federasyo'nun (TUSAF) 11. Uluslararası Kongre ve Sergisi 'Buğday ve Sağlık' konseptinde 5-8 Mart'ta Antalya'da gerçekleşecek. Çok sayıda ülkeden misafirin beklendiği organizasyona Türkiye'den de 3 bakan katılacak. TUSAF Başkanı Erhan Özmen, "En az 800 delegeyi ağırlayacağız ve 50 sergi alanımız olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dişçide full HD kamera dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN