Ziraat bankası'ndan rekor kâr

Giriş Tarihi: 10.2.2015 18:59
Ziraat bankası'ndan rekor kâr

Ziraat Bankası'nın geçen yıl net dönem karı, bir önceki yıla göre yüzde 22 artışla 4 milyar 51 milyon liraya yükseldi.

Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, bankanın 2014 yılındaki net karı, 4 milyar 51 milyon lira oldu. Bu kar, Türk bankacılık sektörünün en yüksek dönem net karı olarak dikkati çekti.

Bankanın 2014 yılına ilişkin finansal verilerini değerlendiren Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, dünya genelinde ekonomik ve finansal dalgalanmaların yaşandığı, jeopolitik risklerin arttığı, zorlu bir yılı bankacılık sektörü olarak oldukça başarılı bir şekilde geride bıraktıklarını belirtti.

Aydın, 2014 yılının Ziraat Bankası'nın, bankacılık sektörüne ve ülkeye daha fazla katma değer sağlayan bir yapıya kavuşması için yapmakta oldukları çalışmaların olumlu sonuçlarını almaya devam ettikleri bir yıl olduğunu ifade etti.

ATM sayılarını 6 binin üzerine çıkararak Türkiye'nin en yaygın ATM ağlarından birine sahip olduklarını belirten Aydın, "Para yatırmalı ATM sayısının ve ATM'lerden yapılan işlem türlerinin artırılması ile bu kanalın müşterilerimiz tarafından daha etkin kullanımını sağlamayı hedefliyoruz. Kurumsal müşterilerimize yönelik internet şubemizi yenilerken mobil bankacılık uygulaması geliştirilmiş ve müşterilerimizin işlemlerini daha kolay ve hızlı gerçekleştirmesi sağlanmıştır. Böylece Ziraat Bankası'nın gelecekte de ihtiyaç duyacağı rekabet kabiliyetini artırmak önceliklerimiz arasındadır" bilgisini verdi.

"EKONOMİYE 183 MİLYAR LİRALIK KREDİ KATKISI SAĞLADIK"

Hüseyin Aydın, yurt içinde şube ve şube dışı kanallarla yaygın bir hizmet ağı ile müşterilerine ulaşırken, yurt dışında da Türkiye'nin en yaygın ağına sahip olduklarını belirterek, yurt dışında 16 ülkede şube, temsilcilik ve banka yapılanması ile 80'in üzerinde hizmet noktasında faaliyet gösterdikleri kaydetti.

Bunlara yenilerini eklemek için de çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Aydın, "Kuruluş izinleri alınmış olan Karadağ'daki bankamız ile Kosova şubemiz, bu yılın ilk yarısında faaliyetlerine başlayacaktır. Azerbaycan'daki Azer-Türk Bankası'ndaki ortaklığımız devam ederken ayrıca sermayesinin tamamı bankamıza ait olan yeni banka kuruluşu ile ilgili izinler alınmış ve kuruluş çalışmaları sürdürülmekte olup bu yıl ortaları itibariyle faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Bunlara ek olarak; yurt içinde finansal alanda ortaklık ve iştiraklerimiz ile bir finans grubu hüviyetinde müşterilerimizin tüm finansal ihtiyaçlarını en iyi şekilde yerine getirmeyi hedeflemekteyiz. 2015 yılında kuruluş çalışmaları sürdürülmekte olan katılım bankamızı da faaliyete geçirerek finansal hizmet çeşitliliğimizi artırmış olacağız" bilgisini verdi.

"TARIM SEKTÖRÜNE KULLANDIRDIĞIMIZ KREDİ 28 MİLYAR LİRAYI AŞTI"


Hüseyin Aydın, sadece üreticiyi destekleme sürecinden, gittikçe daha fazla sanayileşerek ülkeye katma değeri yükselen bir tarım sektörünü teminen bu sektöre olan desteklerini artırarak sürdürdüklerini bildirdi.

Bankanın tarım sektörüne kullandırdığı kredilerde 2014 yılında yüzde 30 artış gerçekleştirdiğini ve 2015 yılı için bu sektöre kullandıracakları kredilerde yine en az bu kadar daha bir büyüme hedeflediklerini ifade eden Aydın, "Yaklaşık 28 milyar TL'ye ulaşmış olan tarım sektörü kredilerimizin dağılımı; 14 milyar TL bitkisel üretim, 10 milyar TL hayvancılık, geri kalan da mekanizasyon ve su ürünleri şeklindedir. Gelecekteki üretim kabiliyetimizin artırılması anlamına gelmekte olan yatırım kredilerinin tarım kredilerindeki payı, geçmişte yüzde 10'ların altındayken bu oran şimdilerde yüzde 40'ı aşmış durumdadır. Kurduğumuz yeni iş modeli, tarım bankacılığımızın da geliştirilmesi konusunda bize önemli araçlar sağlamaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

"2014 YILINDA NET KARIMIZ 4 MİLYAR TL'Yİ AŞTI"

Mevduat dışı kaynaklarda yüzde 41 artış sağlanırken kaynağın çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesi yönündeki bilanço yönetim stratejilerine uygun davranıldığını vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:

"Son iki yılda mevduat dışı kaynaklar 3 katına çıkarılmış ve ihtiyaç duyulan yatırımlar için bu kanaldan da kaynak sağlanmıştır. 2013 yılında yapılan sendikasyon kredisi artırılarak yenilenmiş, ilk eurobond ihracı başarı ile gerçekleştirilmiştir. Orta Vadeli Eurobond (GMTN) Programı çerçevesinde, farklı vadelerde kaynak teminine devam edilerek bankamızın uluslararası finansal piyasalarla olan entegrasyonu güçlendirilmektedir. Bunların dışında uluslararası banka ve finans kurumlarından sağlanmış olan krediler de bilanço büyümemize katkı sağlamıştır. Dış ticaret işlemlerindeki pazar payımız yaklaşık yüzde 8'ler seviyesine artırılırken alt yapı, enerji ve turizm ağırlıklı olmak üzere projelerin finansmanında yer alarak bankamızın ekonomiye katkısı artırılmaktadır."

Etkin maliyet yönetimi ile sürdürülebilir bir şekilde artırılmakta olan gelirler ile sektörün maliyet/gelir rasyosu en iyi bankaları arasında bulunduklarını belirten Aydın, operasyonel alt yapıyı daha da geliştirerek verimlilik ve etkinlik rasyolarını daha da iyileştirmeyi hedeflediklerini aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat bankası'ndan rekor kâr
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN