Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmetçiğe 'özel' karavana

Yemek sanayicileri, askerin karavanasını üretmeye talip. YESİDEF Başkanı Bozdağ, "Karavanaya yılda 3 milyar lira harcanıyor. Biz yüzde 25 daha ucuz ve kaliteli yemek vermeye hazırız" dedi

Giriş Tarihi: 11.2.2015
Mehmetçiğe 'özel' karavana
Yemek üreticisi firmalar devlet bütçesine önemli bir katkı sağlayacak bir projeyle hükümetin kapısını çaldı. Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF), yılda 3 milyar lira harcanan asker yemeğini hazırlamak için Savunma Bakanlığı'na teklif sundu. Hazırlanan dosyada Mehmetçiğin yemeğinin özel sektör tarafından verilmesi durumunda devletin yüzde 25 oranında tasarruf edeceği anlatıldı. Halen çeşitli şehirlerde 80 kışlanın yemeğini YESİDEF üyesi şirketlerin verdiğini ve buralarda maliyetin yüzde 25 oranında azaldığını örnek gösteren federasyon yönetimi, pilot uygulama kapsamında verilen yemeklerin gıda mühendisi ve diyetisyenler kontrolünde hazırlandığını söyledi. Projenin Türkiye geneline yaygınlaştırılması için YESİDEF Başkanı Hüseyin Bozdağ, harekete geçti. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve ilgili bürokratlarla görüşen YESİDEF, hazırladığı sunumlardan olumlu dönüş aldı.

80 BİN ASKERLE BAŞLADI

Ay başında Milli Savunma Bakanlığı'na yaptıkları teklifi yinelediklerini söyleyen Başkan Bozdağ, "Projeye daha önce direnç vardı. Ama bürokratlar iyi örnekleri görünce sıcak bakmaya başladılar. Halen 80 bin askerimizin yemeğini üyelerimiz yapıyor. 500 bin civarındaki askerle ilgili de projeler hazırladık, 2018'e kadar askerin yemeğini sektörümüz verecek. Bu proje, 65 bin kişilik istihdam yaratacak" diye konuştu. Sektörün, 20 milyar dolar büyüklüğü olduğunu, 400 bin kişiyi direkt, 1 milyon 500 bin kişiyi de dolaylı istihdam ettiğini söyleyen Bozdağ, YESİDEF'in 43 ilde örgütlenmiş 4 bin 800 kişilik bir federasyon olduğunu söyledi.

OKULLARDA OBEZİTE SEFERBERLİĞİ
Okullara yemek vermekle ilgili bir çalışma yaptıklarını da söyleyen Bozdağ, 18 milyon öğrencinin okulda sağlıklı beslenmesi için tüm siyasi partilere gittiklerini ve destek aldıklarını söyledi. Bozdağ, şöyle konuştu: "Çocuklar okula başlıyor, tostla tanışıyor. Arkasından hamburger, fast food, gazlı içeceğe alışıyorlar. Sonrasında çocuğu bunlardan kurtaramıyorsunuz. Biz de ilgili bakanlıklar, başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet partilerinin genel başkanları ile görüştük. Tüm liderler projeye destek verdi." Bozdağ, öğrencilere çorba, ana yemek (et-bakliyat) makarna ya da pilav ve salata-meyve-tatlıdan oluşan menüyü 4.5-5 liraya vereceklerini belirtti.

BİR CEMSE PATATESTEN BİR KAZAN YEMEK
Askerin hazırladığı yemeklerde kayıp oranı yüzde 50'leri buluyor.
Askerde, 'Bir cemse (askeri kamyon) patatesten sadece bir kazan yemek çıkar' sözü meşhurdur.
Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay, daha kaliteli ve daha ekonomik karavana için başlattıkları proje ile yüzde 25'lik bir tasarruf sağlamayı hedefliyor.
Bu proje ayrıca 65 bin kişilik de ek istihdam yaratarak, ekonomiye katkıda bulunacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmetçiğe 'özel' karavana
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN