Çiftçi rafa kafa tuttu

Giriş Tarihi: 14.2.2015
Çiftçi rafa kafa tuttu

Market raflarındaki fahiş fiyatlardan cebi yanan tüketici, gıda ürünlerini direkt çiftlikten alıp sebze-meyveyi daha ucuza getiriyor. Kapıya teslim edilen doğal ve organik ürünlere en yüksek talep büyük şehirlerden geliyor

Market rafında domatesini, soğanını üretim maliyetinin 6-7 katına alan tüketici, çareyi direkt çiftçiye ulaşmakta buldu. Özellikle şehirde yaşayan ve çalışanlar, çiftlikte üretilip kolilenen ve kapıya kadar teslim edilen internet alışverişine yöneldi.

RAF FİYATLARINA İNANAMADIK

Türkiye'nin farklı şehirlerinde çiftlik sahiplerinin internet yoluyla satışa çıkardığı ürünlerin kargoyla evlere teslim maliyeti dâhi raf fiyatlarına ulaşmıyor. Şu anda market rafında 7 lirayı gören domatesin çiftlikten kapıya teslim perakende satış fiyatı 4.50 lira. 75 lira ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti de almayan çiftçiler, hem doğal hem de fiyat açısından daha avantajlı paketleriyle özellikle büyükşehirlerde yaşayanlardan büyük talep görüyor. Çiftlik sahiplerinin tek beklentisi ise bu alışveriş şeklinin bir an önce yaygınlaşması. Kırsaldaki en büyük maliyetin işgücü olduğunu belirten İpek Hanım Çiftliği yöneticisi Hüsniye Kılınç, aracıların çiftçiden ürünü alıp daha büyük aracılara sattığını ve ürün markete gidene kadar fiyatının 5'e katlandığını söyledi. Kılınç şöyle konuştu: "Marketteki fiyatları gözlemliyoruz. 160 gram balı 60-70 liraya satıyorlar. Kara buğday ekmeği 15-20 lira. Gözlerimize inanamıyoruz." İnternetten satış modeliyle aracıyı ortadan kaldırdıklarını dile getiren Kılınç, talebin çok yoğun olmasından dolayı 2 yıldır listelerine yeni müşteri alamadıklarını söyledi. "Türkiye'nin her yerinden, ünlü sanatçılardan bürokrata, yazardan öğretim üyesine kadar müşterimiz var. Haftada 200-500 arası koli gönderiyoruz. Yaz döneminde siparişler azalıyor ama 1000 koli gönderdiğimiz zamanlar da oluyor" diyen Kılınç, içinde sütten yumurtaya sebzeden meyveye 22 kalem ürünün bulunduğu kolileri 110 liraya sattıklarını ifade etti. Yaklaşık 20 yıldır organik üretim yapan Ersöz Çiftliği'nin sahibi Vehbi Ersöz ise, tarım turizmiyle başladıkları işe, kapıya teslim ürün satışını da eklediklerini söyledi. Her hafta ortalama 30 koli organik ürün gönderdiklerini dile getiren Ersöz, "Uzun süre pazar sıkıntısı yaşadık. Baktık ki olmuyor internetten satışa yöneldik. Ispanak, kuru soğan, karnabahar, elma, yer elması, maydanoz, taze soğan, turp ve havuçtan oluşan 10 kiloluk bir koliyi 45 TL'ye kapıya teslim ediyoruz. Bu koli herhangi bir organik pazarda en az 70 liraya geliyor" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçi rafa kafa tuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN