Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Finansta paralel ağ kurdular

Giriş Tarihi: 14.2.2015
Finansta paralel ağ kurdular

ortaklarının Pensilvanya'daki bazı şirketlerle ortak olduğu ortaya çıktı. Ortakların bu yöntemle kaynağı açıklanamayan para hareketleri yaptığı tespit edildi

17-25 Aralık darbe girişiminin para kaynağı 'da yapılan incelemeler, paralel yapının finansal organizasyon şemasını da gözler önüne sermeye başladı. Yönetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen bankanın 122 ortağının, belge vermekten kaçınmasının nedenleri de ortaya çıktı. Bankanın bazı ortaklarının sadece yurtiçinde değil Pensilvanya ve ABD'de de kurulu şirketlerle de ortak olduğunun belirlenmesi üzerine , ek bilgi istedi. Bank Asya'daki yönetim şemasının da yasaya aykırı olduğu belirtilirken, ortakların mal varlıklarının dökümü çıkarılıyor.

ÜST AKIL YÖNETİYOR
BDDK'nın talep ettiği belgeleri vermeyen bazı ortakların bankanın ilişkilerini yönlendirdiği, bunların imtiyazlı hisselerdeki payının da yüksek olduğu saptandı. Kurum yetkilileri, "Bu ortaklar ülke içinde ve dışındaki şirketlerle bağlarını gizlemek için belge sunmadı. Bunların üzerinden dolaylı ortakların da izi sürülüyor. Ortaklıktaki değişime yönelik bilgilerin gizlenmesi de suç" dedi. Paralel yapının finansman akışına ilişkin incemeler yeni ayrıntıları gün yüzüne çıkardı. Yurtdışı fon akışını sağlayan şubelerde, bazı ortakların sigortaya tabi mevduat tutarından (100 bin lira) yararlanmak için şaibeli hesaplar açtığı belirlendi. Kayıt dışı para transferi, görülmez hesaplara ilişkin de çok sayıda şikâyet bulunduğu ifade edildi.

USULSÜZ KREDİ KULLANDIRILDI
Banka hissedarlarının bankacılık yapabilmesi için yasada belirtilen özellikleri taşıması gerektiğini belirten uzmanlar, şu tespitleri yaptı: "Kaynağı ticari faaliyetle izah edilemeyen para hareketiniz varsa, birkaç saatte alınabilecek belgeyi sunamazsınız. Açıklanamayan krediler var. Ortaklara yüklü miktarda kredi kullandırılmış. Hem usulsüz kredi kullanacaksın hem bilgilerini gizleyeceksin sonra da yönetime el konulmasına haksızlık diyeceksin. Sermaye hareketlerine ilişkin inceleme hakikati ortaya koyacaktır."

BÜYÜK ORTAKLAR KENDİNİ GİZLİYOR
İcelemelerde çok sayıda şirketi olan bazı ortakların da mal varlıklarını gizlediği görüldü. Bankanın hisselerinin yüze 40'ı 'A Grubu'. Bu hisselere sahip olanların yönetim kurulunu belirleme yetkisi var. A Grubu hisselerin yüzde 63'ü ise yönetimin elinde. BDDK yetkilileri, yönetimin Fon'a devredilmesi ile mevduat sahiplerinin korunduğunu belirtirken, "Ortaklık yapısında ciddi sorun vardı. Önemli bir risk bertaraf edilmiş oldu" yorumunu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Finansta paralel ağ kurdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN