Komşu masaya oturdu

Kemer sıkma ve Troyka karşıtı söylemleri ile oy toplayan Yunanistan'ın yeni Başbakanı Çipras, ilk yumuşama sinyallerini verdi. Komşu, alacaklısı Troyka ile masaya oturmayı kabul etti

Giriş Tarihi: 14.2.2015
Komşu masaya oturdu
Yunanistan, 16 Şubat'taki Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı öncesinde 'Troyka' olarak adlandırılan Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF tarafından hazırlık çalışması yapılmasına onay verdi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, katıldığı ilk Avrupa Birliği zirvesinin ardından basına yaptığı açıklamada, "Teknik ekipler pazartesi toplanacak olan Euro Group öncesinde zemin hazırlığı için çalışacak" dedi. Çipras, "Eğer pazartesi teknik anlaşma sağlanırsa bu siyasi anlaşma olacağı anlamına da geliyor" ifadesini kullandı. Çipras'ın tavrındaki bu yumuşama piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Atina Borsası güne yüzde 7 artışla başladı. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Gavriil Sakelaridis ise "Yunan halkının, hükümetin kritik ve zor müzakereler yaptığını, büyük baskı altında olduğunu anlaması gerekiyor" dedi.

AVRUPA'YI SIRTLADI

Yunanistan cephesinde bunlar olurken en büyük borç vereni Almanya büyümede beklentileri aşıyor. Almanya ekonomisi 2014'ün son çeyreğinde beklentinin iki katı hızla yüzde 0.7 büyüdü. Böylece Alman ekonomisi 2014 yılında yüzde 1.6 büyümüş oldu. Almanya'nın yüzde 1.6'lık kuvvetli büyüme performansının ardından DAX endeksi 11 bin puanı geçerek rekor kırdı. Euro Bölgesi ise 2014 genelinde yüzde 0.9 büyüme rakamına ulaştı. Euro kullanan 18 ülkenin gayrı safi yurtiçi hasılası (GSYH), öncü verilere göre geçen yılın ekim-aralık döneminde bir önceki üç aylık döneme kıyasla yüzde 0.3 büyüme kaydetti.

RUSYA'YA YAPTIRIM KALKABİLİR
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Minsk'te Üçlü Temas Grubu'nun Ukrayna üzerine anlaşmaya varmasından 'memnuniyet' duyduğunu belirterek, Rusya'nın söz konusu anlaşmaya ve Eylül ayında imzalanmış Minsk Mutabakatı'na uyması halinde ABD'nin, Rusya'ya uyguladığı yaptırımları kaldırmaya hazır olduğunu söyledi. Kerry, barışın sağlanması ve Ukrayna'nın bağımsızlığının tesis edilmesi konusunda tarafların önünde katedilmesi gereken uzun bir yol olduğunu kaydederek, "Biz Rusya'nın ve ayrılıkçıların taahhütlerini sözleriyle değil yaptıklarıyla değerlendireceğiz" şeklinde konuştu. Ukrayna konusunda atılan bu adımlar üzerine Rusya'nın yumuşak karnı olan petrol fiyatları da kendine gelmeye başladı. 45 dolarlara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, bir buçuk aydan sonra ilk kez 60 doların üzerini gördü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu masaya oturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN