Otopark derdi tarihe karışacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, otopark derdine son verecek bir düzenlemeye imza atmaya hazırlanıyor. Artık ev alan, bir araçlık "otopark sertifikası" da alacak

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Otopark derdi tarihe karışacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, başta büyük şehirler olmak üzere ülke genelinde yaşanan otopark sorununu kökten çözmek için düğmeye bastı. Türkiye'de ilk olacak "otopark sertifikası" ve belediyelerin "otopark hesabı" gibi bir takım düzenlemeleri getirmeye hazırlanan bakanlık, park yeri sorununun yaşanmadığı yeni bir dönem başlatacak. Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü'nce yapılan çalışmayla, bugünün koşullarına göre yetersiz kaldığı ifade edilen İmar Kanunu'ndaki otopark maddesi revize edilerek yeni bir yönetmelik çıkarılacak. Otoparklara ilişkin mevcut tebliğde "üç konut için bir otopark" şartı yer alırken, bu durum memen her ailenin bir aracı bulunduğu, hatta ikinci ve üçüncü araçların da kullanıldığı göz önüne alınarak değiştirilecek. Düzenlemeye göre, yeni yapılarda, otopark sorununun kendi parseli içinde çözülmesi gerekecek.

PARK ALANI DAİREYLE SATILACAK

Sorunun binanın parselinde çözülmesinin mümkün olmadığı durumlarda otopark sertifikası uygulaması devreye girecek. Türkiye'de ilk olacak uygulamayla, bölgeden ya da belediyelerce işletilen yol boyu otoparklardan her daire için bir yer ayrılacak, bu bölüm tapuda tescillenerek daireyle birlikte alınıp satılacak. Uygulamayla, parselinde otopark yeri ayrılamayan daireler için, bölgeden ya da belediyelerce yol boyu otopark işletmeciliği çerçevesinde tescillenen yerlerden bir alan ayrılacak.

KONTROLSÜZ İŞLETMECİLİĞE SON
Belediyelerin , otoparkla ilgili düzenleme yetkileri bulunmasına karşın işletmeciliğine yönelik kanundan gelen yetkileri bulunmuyor. Düzenlemeyle, artık otoparkların tasarımından yapımına ve işletmesine kadar bütün yetkiler belediyelere verilecek. Böylece bu konudaki boşluk giderilerek, kontrolsüz otopark işletmeciliği ortadan kaldırılacak. Kanunda, belediyelerin otopark hesabı oluşturmasına yönelik bir düzenleme de bulunacak. Otopark işletmeciliğinden elde edilen tüm gelirler bu hesapta toplanacak. Bu gelirin de sadece yeni otopark alanları oluşturulması, kamulaştırma yapılması ve otoparkların inşasıyla işletmesinde kullanılması zorunlu tutulacak.

YATAK ODASI MODELİ ALINACAK
Yetkililer , bu çalışma kapsamında, Japonya'dan Hong Kong'a, İngiltere'den İspanya ve Amerika'ya kadar birçok ülkedeki otopark uygulamaları ve yönetmeliklerin incelendiğini söyledi. Hong Kong modelinde "bir evdeki yatak odası sayısı kadar otopark" zorunluluğu bulunduğunu belirten yetkililer, hastane binalarında ise metrekare, yatak ve poliklinik sayısının devreye girdiğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otopark derdi tarihe karışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN