Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Turistik gezi yapmıyoruz

Giriş Tarihi: 17.2.2015
Erdoğan: Turistik gezi yapmıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurtdışı seyahatlerini eleştirenlere "Biz turistik gezi yapmıyoruz, oralarda insanların önünü nasıl açacağımızı konuşuyoruz" dedi

'nin düzenlediği Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni'nde konuşan , yurtdışı seyahatlerini eleştirenlere sert çıktı. Erdoğan, "Bazıları bizim oralara turistik seyahat yaptığımızı iddia ediyor. Kendileri sadece o amaçla yurtdışına çıkıyor olabilirler ama biz gittiğimiz her yerde, görüştüğümüz herkesle ülkemize nasıl bir fayda sağlayabiliriz, oralarda insanımızın önünü nasıl açabiliriz, onu konuşuyoruz" dedi. Erdoğan, Mevlana'nın pergel benzetmesinden ilham alacaklarını ifade ederek, "Bir ayağımızı Türkiye'ye sabitleyip, diğeriyle tüm dünyayı dolaşmaya devam edeceğiz" dedi. Türk firmalarının üstlendiği projenin geçen yıl 82 milyon doları aştığı belirten Erdoğan, şunları söyledi:

GİTMESEK İLİŞKİ LER NASIL GELİŞECEK: Bazen bize soruyorlar, daha doğrusu sataşıyorlar, 'Sizin Ortadoğu, Afrika, Güney Amerika ve Güney Asya'da ne işiniz var' diyorlar. 'Niçin oralara gidiyorsunuz, oralarla ilgileniyorsunuz' diyorlar. Biz sürekli oralarda olmasak, oralara gitmesek hem resmi ilişkilerimizi hem kişisel dostluklarımızı geliştirmesek, işadamlarımızın, müteahhitlerimizin oradaki varlığını nasıl sağlarız? Nasıl güçlendiririz? Bunu yapacağız ki bu ilişkiler neticesinde kapılar bize açılsın.

PERGEL BENZETMESİ: Bazıları bizim oralara turistik seyahat yaptığımızı iddia ediyor. Kendileri sadece o amaçla yurtdışına çıkıyor olabilirler ama biz gittiğimiz her yerde, görüştüğümüz herkesle ülkemize nasıl bir fayda sağlayabiliriz, oralarda insanımızın önünü nasıl açabiliriz, onu konuşuyoruz. Bundan sonra da Mevlana'nın 'pergel' benzetmesinden ilham alarak, bir ayağımızı Türkiye'ye sabitleyip diğeriyle tüm dünyayı dolaşmaya devam edeceğiz. 'Durmak yok, yola devam' diyeceğiz.

BEKÇİ OLAMAZLAR: Ben Ankara'da sadece evrak imzalayan değil, çalışan, koşturan, terleyen bir Cumhurbaşkanı olacağım dediğim zaman birileri buna karşı çıkıyor. Yahu oturarak başarı sağlanabilir mi? Elbette çalışacağız, koşturacağız. Asıl eleştirilmesi gereken, onların durumu. Sizlerin şantiyelerinizde, güvenip, inanıp bekçi bile yapmayacağınız, kişilere bu millet niye itibar etsin?

YURTDIŞI İÇİN KALKINMA BANKASI GEREKİYOR
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yurtdışı projeleri finanse edecek yeni bir kalkınma bankası için gerekli çalışmaları başlatmanın fayda sağlayacağını söyledi. Ödül töreninde konuşan Zeybekci, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmada kilit önemi olan konut sektörünün 2014'te Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgede yaşanan istikrarsızlıklara rağmen ciddi oranda proje üstlenmeyi başardığını ifade etti. "Türkiye konut sektöründe bir markadır" ifadelerini kullanan Zeybekci, artık Türkiye ve İstanbul'un da Londra ve Barselona gibi şehirler gibi konut edinmek isteyenler için prestijli hedefler haline geldiğini belirtirken, bu konuda daha ileri bir noktaya gelmek için konut sektörünün desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Bakan Zeybekci, "Müteahhitlik firmalarımızın yeni pazarlara açılımında Türk müşavirlik sektörünün desteklenmesi gerektiğini tespit ettik" dedi.

MÜTEAHHİTLERE İŞ GÜVENLİĞİ ÇAĞRISI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, işçi sağlığı ve güvenliği standartlarına uygun olmayan hiçbir şantiye ve işyeri görmek istemediğini belirterek, müteahhitlere "Sadece kendinizin değil, iş yaptırdığınız herkesin, taşeronlarınızın da aynı şartları sağlamasını teminle mükellefsiniz. İstihdamı artırmaya ne kadar önem veriyorsak, çalışma şartlarını iyileştirmeye de o kadar önem veriyoruz. Bu mevzuat değil, zihniyet meselesidir. Bunu çözmemiz lazım" uyarısında bulundu. Erdoğan, işadamlarına "Yaptığınız işteki başarınızı iyi ahlak, doğruluk ve yardımseverlikle taçlandıracağınıza inanıyorum" diye seslendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Turistik gezi yapmıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN