Şimdi düşünecek

Şimdi Çipras düşünecek

-Avrupa arasında süren görüşmelerden sonuç çıkmadı. Altı ay süre erteleme teklifine Yunanistan "absürt" cevabını verdi ve masadan kalktı. AB, son söz olarak "Top Yunanistan'da" dedi

'ın kemer sıkma önlemleri karşıtı yeni radikal sol ittifak lideri Aleksis ve Maliye Bakanı Varoufakis, Avrupa Birliği'ni ikna edemedi. Dün toplanan Euro Bölgesi Maliye Bakanları, yeni bir plan için süre isteyen ve ekonomiyi canlandırma vaadi veren Yunanistan tarafına, "Kemer sıkma önlemlerine devam sadece altı ay uzatma veririz" önerisiyle geldi. Teklifi absürt bulan Yunan tarafı masadan kalktı. Cuma gününe kadar zaman veren AB "Top artık Yunanistan'da değerlendirmesi yapıyor.

AB GERİ ADIM ATMADI

Yunan yetkililer, AB bakanlarıyla müzakerelerin sürdüğünü belirtirken, önlerine konulan taslak anlaşma metninde, mevcut teşvik paketinin süresinin altı ay daha uzatıldıktan sonra sona erdirilmesi talebinin yer aldığını söyledi. Bir Yunan yetkili, teklifin kendilerine Hollanda'nın Ekonomi Bakanı Jeroen Dijsselbloem tarafından iletildiğini ifade etti. Toplantı sonrası bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Valdis Dombrocskis ise, AB'nin görüşmeleri sürdürmeye hazır olduğunu vurgularken, bundan böyle kredi anlaşmasının uzatılması konusundaki kararın Atina'da olduğunu söyledi. Cuma gününe kadar süre verilen Yunanistan'ın kısa süre dayanacak likiditesi ve 320 milyar euroluk borcu bulunuyor.

HÜKÜMETE DESTEK GÖSTERİLERİ
Yunan hükümetinin verdiği mücadeleye çeşitli Avrupa ülkelerinde düzenlenen halk gösterileriyle destek geldi. Önceki gece Atina, Selanik ve Patras gibi büyük kentlerde düzenlenen dayanışma gösterilerine paralel olarak, başta İtalya olmak üzere, İspanya, Portekiz, Almanya, İngiltere, Fransa, Sırbistan'da sol görüşlü partiler tarafından benzer gösteriler düzenlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi Çipras düşünecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN