Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayalleri gerçeğe dönüştüren laboratuvar

Giriş Tarihi: 19.2.2015
Hayalleri gerçeğe dönüştüren laboratuvar

Mühendislik fakültesi öğrencilerinin hayallerini tasarıma dönüştürebileceği ve bunları iş dünyasına tanıtabileceği bir laboratuvar olan idLAB üniversitelileri şirketlerle buluşturacak

İstanbul Bilgi Üniversitesi, üniversite öğrencilerini sanayiyle buluşturan bir laboratuvar açtı. Mühendislik fakültesi öğrencilerinin hayallerini tasarıma dönüştürebileceği ve bunları iş dünyasına tanıtabileceği bir laboratuvar olan idLAB'da şirketler de proje üretebilecek. idLAB, sadece proje geliştiren değil; bunu yaratıcı bir tasarımla hayata geçirebilen ve etkin bir iletişimle sunabilen "sosyal mühendisler"in fikir yuvası olarak hizmet verecek. Öğrenciler için düzenlenecek bilgi panelleri ve çalıştayların yanı sıra iş dünyasından uzmanların mentorluk verebileceği, şirketlerin projelerinin de çalışabileceği bir alan olması hedefleniyor. idLAB, aynı zamanda sanayi ile işbirliği kurulmasını sağlayacak bir yapı ola- cak. Böylece, iş dünyasıyla bağımsız projeler yürütülebilecek ve araştırma hedeflerinde sektörel destek sağlanabilecek. SABAH'a konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ata Akın "Mühendisin sadece mühendislik bilmesi yetmiyor. Girişimcilik, yaratıcılık, iletişim, iş geliştirme, hatta liderlik ve yöneticilik becerilerini de kuvvetlendirmesi gerekiyor. Öğrencilerimizi sanayiye ve hayallerine daha yakınlaştırabilmek için inovasyon ve hayal laboratuvarı olan idLAB'ı kurduk" dedi.

PAZARLAMADA DA GELİŞECEKLER

Sosyal mühendisler yetiştirmek üzere yola çıktıklarını anlatan Akın "Bu laboratuvarda, öğrencilerimize çeşitli becerileri kazandırmak için çalıştaylar, mentorluk eğitimleri ve temel mühendislik araçlarının kullanımlarını öğretmeyi planladık. idLAB'da öğrencilerimiz diğer fakültelerden öğrencilerle birlikte tasarım projeleri üzerine çalışarak reklamcılık, pazarlama, iş geliştirme yöntemleri, girişimcilik gibi alanlarda da kendilerini geliştirme fırsatını yakalayacaktır. Renkli, tutkulu, disiplinli, hayallerini gerçekleştirme peşinde olan mühendisler yetiştirebilmeyi hayal ediyoruz" diye konuştu.

İNTERAKTİF KİTAP HAZIRLADILAR
Akın, öğrencilerin geliştirdiği birçok ilginç proje olduğunu da belirterek "Bunlardan biri İnteraktif Mühendislik e-kitapları. Mühendislik derslerine yönelik kitap ve notların interaktif şekilde geliştirilmesi ve tadımlık ders kitapçıklarının hazırlanması olarak açıklayabiliriz. Öğrenci takımları seçtikleri mühendislik konularını video, fotoğraf ve animasyon şeklindeki görsel materyaller ile interaktif olarak geliştirdiler. Öğrenciler bu projeyi bir sonraki dönem aynı dersi alacak arkadaşlarına ışık tutması amacıyla hazırladılar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayalleri gerçeğe dönüştüren laboratuvar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN