Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu 'süreyi uzatın' diyor

Avrupa Birliği'nin "Anlaşmaktan başka çaren yok" diyerek 5 gün süre tanıdığı Yunanistan, kredi anlaşmasını 6 ay uzatmak için harekete geçti. AB ise "Sen önce verdiğin sözleri tut" diye çıkıştı

Giriş Tarihi: 19.2.2015
Komşu 'süreyi uzatın' diyor
Eurogroup'un, 28 Şubat'ta sona eren kalkınma programının uzatılmasını kabul edip etmeyeceğine karar vermesi için 5 gün süre tanıdığı Yunanistan'da çözüm arayışları hız kazandı. Yunan hükümetinin Euro Bölgesi ile olan "kredi anlaşmasını" 6 ay süreyle uzatmak için talepte bulunacağı açıklandı. AB'nin kasası konumundaki Almanya ise henüz bu yönde bir teklif gelmediğini ve Atina yönetiminin mevcut mali yardım anlaşmasıyla verdiği taahhütleri tutması gerektiğini belirtti. Yunan hükümeti sözcüsü tarafından yapılacağı teyit edilen teklif, Yunan Başbakanı Aleksis Çipras'ın AB/IMF mali yardım programı ve bunun koşulu olan tasarruf politikalarıyla kısıtlanmadan geçici bir süre için hareket alanı sağlayacak bir kaynak bulmaya çalıştığını gösteriyor. Benzer önerileri pazartesi günkü toplantılarında reddeden Euro Bölgesi maliye bakanlarının, teklifi Yunanistan ile görüşmelere tekrar başlamak için bir gerekçe olarak değerlendirip değerlendirmeyeceği bilinmiyor. Euro Bölgesi maliye bakanlarını temsil eden Eurogroup'un sözcüsü henüz söz konusu talebin kendilerine ulaşmadığını söyledi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, ZDF televizyona yaptığı açıklamada, "Sorun kredi programının uzatılıp uzatılmaması değil, mali yardım programında verilen sözlerin tutulması" dedi.

ACİL FİNANSMAN
Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Guvernörler Kurulu, Yunan bankalarının acil finansman desteğini görüşmek üzere toplanıyor. ECB'nin Frankfurt'taki merkezinde yapılacak toplantıda, ELA olarak tanımlanan Acil Likidite Yardımı'nın çerçevesinin genişletilmesi ele alınacak. ECB Guvernörler Kurulu, geçen hafta yaptığı toplantıda Yunan bankalarının acil finansman desteğine ulaşımlarını 5 milyar euro artırarak 65 milyara çıkarma kararı almıştı. ECB, bu ay başında aldığı bir kararla bankaların Yunanistan'ın borçlarını kredi teminatı olarak kullanmasına izin veren muafiyeti kaldırmıştı. ECB, kararına, "kurtarma programına olan bağlılığa yönelik kaygıları" gerekçe göstermişti. ECB'nin kararı Yunan bankalarının ELA kredilerine olan ihtiyacını artırırken, son günlerde hızlanan mevduat çıkışı bir başka etken olarak gösteriliyor.

PROGRAMIN UZATILMASI YAZ AYLARINI KAPSAYACAK
AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan'ın mevcut programın uzatılmasının yaz aylarına kadarki dönemi kapsayacağını belirtti. Yunanistan'ın mali yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirten Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, "Yunanistan'ın mevcut programının uzatılmasında uzlaşma için erken. Ancak programının uzatılması konusunda anlaşmaya varmak için Eurogroup başkanı ile birlikte çalışıyoruz. Programın uzatılması yaz aylarına kadarki dönemi kapsayacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu 'süreyi uzatın' diyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN