Twitter ile şeffaflık pazarlığı

Bakan Elvan, Türkiye'ye gelen Twitter'a randevu vermedi. Tepkinin arkasında ise Twitter'ın Türkiye'ye karşı şeffaf olmaması yatıyor

Giriş Tarihi: 19.2.2015
Twitter ile şeffaflık pazarlığı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın iki hafta önce Türkiye'ye gelen Twitter'ın 3 numarası olarak tanınan Sinead McSweeney'a randevu vermediği öğrenildi. Twitter'ın hukuk konusundaki diğer yöneticileriyle birlikte Ankara'ya gelen McSweeney, Bakan Lütfi Elvan randevuya olumlu yanıt vermeyince Erişim Sağlayıcıları Birliği ile görüştü, daha sonra da Ankara'dan ayrıldı.

KRİTİK HESAPLARI KORUYOR

Bakan Elvan'ın randevu vermemesinin arkasında, Twitter'ın Türkiye'ye karşı şeffaf davranmaması yatıyor. Ofis açmayan ve mahkeme kararlarını uygulamada Facebook gibi hızlı olamayan Twitter yöneticileri, Fuat Avni gibi Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden hesapların IP bilgilerini de paylaşmak istemiyor. Diğer birçok ülkeye kritik hesapların bilgilerini anında veren Twitter'ın, büyük bir pazara sahip olduğu Türkiye'yi dikkate almaması Bakan Elvan ve diğer üst düzey yöneticiler tarafından tepkiyle karşılanıyor. Twitter'ın, mahkeme kararlarının uygulanması konusunda da yumuşak davranılması yönünde taleplerde bulunduğu belirtiliyor. Twitter yöneticileriyle daha önce yapılan görüşmelerde Türkiye'de ofis açmaları, mahkeme kararlarını hızlı bir şekilde uygulamaları ve vergi ödemeleri gündeme getirilmişti. Şirketin halen ofis açmaya yanaşmadığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Twitter ile şeffaflık pazarlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN