Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fitch'den kritik not açıklaması

Fitch, düşen petrol fiyatlarına karşın Türkiye'de enflasyonun hedef üzerinde olduğunun vurgulayarak, fiyat istikrarı uyarısı yaptı.

Giriş Tarihi: 20.2.2015 13:31
Fitch'den kritik not açıklaması
BBC Türkçe'den Enes Şenerdem'in sorularını yanıtlayan Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Direktörü Gergely Kiss, "Enflasyonda bir gerileme var. Ancak güvenilir para politikası enflasyon hedefinin gözetilmesini gerektirir" dedi.

2014'ün sonbahar aylarında çift hanelere yaklaşan yıllık enflasyon, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı son verilere göre yüzde 7,24'e kadar gerilemişti.

Ancak Merkez Bankası'nın 2015 yılı enflasyon hedefi yüzde 5 seviyesinde. Türkiye'ye yatırımyapılabilir seviyenin bir basamak üzerinde, BBB- olarak notlayan ve not görünümünü de durağan olarak tutan Fitch Ratings'in Direktörü Kiss'e göre, bu hedefe ulaşmak için temkinli para politikasıduruşunun devam ettirilmesi gerekiyor.

Kiss, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidardan gelen faiz indirimi çağrıları için ise, "Politika riski Türkiye'nin kredi notu için bir zayıflık. Ancak bu yeni bir şey değil. Daha önce de benzer durumlar yaşanıyordu" dedi ve Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde de benzer açıklamalarının olduğunu hatırlattı.

Erdoğan ay başında yaptığı bir konuşmada, Merkez Bankası için "Bağımsız olunca gelinen nokta bu, bizim daha iyi bir noktayı yakalamamız lazım" demiş ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığını tartışmaya açmıştı.

Gergely Kiss, Merkez Bankası'nın bağımsızlığını etkileyecek gelişmelerin Türkiye'nin kredi notuüzerinde olumsuz etki yaratacağı uyarısında bulundu ve "Karar alıcılar arasında uyum önemli" dedi.

Kaynak : BBC Türkçe
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch'den kritik not açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN