Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afşin-Elbistan'da Katar-Japon imzası

14 milyar dolara mal olacak Afşin-Elbistan santralına ilgi gösteren Katarlı Nebras, Japonlarla işbirliği anlaşması imzaladı Nebras'ın ortakları Chubu, Marubeni ve Mitsubishi oldu

Giriş Tarihi: 23.2.2015
Afşin-Elbistan'da Katar-Japon imzası
Türkiye'nin en büyük termik santrali projelerinden biri olacak Afşin-Elbistan'a yatırım yapmaya hazırlanan Katar Hükümeti, Japonlarla işbirliği kararı aldı. 14 milyar dolara planlanan yatırım için kolları sıvayan Katarlı şirket Nebras, Japon firmalarla ön mutabakat anlaşması (MoU) imzaladı. Yeni ortaklıkla Katar Hükümeti'ne ait Nebras şirketi ile Japon devleri Mitsubishi Corp, Marubeni ve Chubu Electric Power firmalarıyla konsorsiyum kurulmasına karar verildi. Cuma günü Tokyo'da düzenlenen Katar-Japonya Ekonomi Forumu'na katılan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Jassim bin Mohammed al Thani ile Japon firmalarının üst yönetimiyle ortaklık anlaşmasını imzaladı. Bölgedeki kömür madenlerinin geliştirilmesini hedefleyen santralin inşaatının 10 yıl süreceği, tamamlandığında 4 bin 500 MW'lık bir güce sahip olacağı kaydediliyor.

YÜZDE 60'I KAHRAMAA'NIN
Afşin-Elbistan Termik Santrali için yoğun ilgi gösteren Nebras, Katar Borsası'nda işlem gören KAHRAMAA (Katar Elektrik ve Su İdaresi) adlı firmanın yüzde 60, Katar Uluslararası Petrol ve Qatar Holding'in yüzde 20'şerlik hissesiyle 2013'te kuruldu.

EKONOMİ BAKANI TOKYO'DA İMZALADI

Qatar Tribune Business gazetesinin manşetten duyurduğu, Ekonomi Bakanı al Thani'nin Tokyo'da imzaladığı ön mutabakat anlaşmasındaki Japon firmaları kendi alanlarında en önemli şirketler. Mitsubishi Corp'un 60 bin, Marubeni'nin 39 bin, Chubu'nun 17 bin çalışanı var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afşin-Elbistan'da Katar-Japon imzası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN