Bankalara altın soruşturması

ABD Adalet Bakanlığı, dünyanın en büyük bankalarının gümüş ve altın gibi kıymetli metal fiyatlarını manipüle edip etmediğine yönelik soruşturma başlattı.

Giriş Tarihi: 24.2.2015 17:40
Bankalara altın soruşturması
ABD Adalet Bakanlığı, konu ile ilgili kişilerin verdiği bilgilere göre, dünyanın en büyük bankalarının gümüş ve altın gibi kıymetli metal fiyatlarını manipüle edip etmediğine yönelik soruşturma gerçekleştiriyor.

Aralarında Barclays Plc, JPMorgan Chase & Co., ve Deutsche Bank AG'nin de bulunduğu en az 10 banka Adalet Bakanlığı'nın antitröst departmanı tarafından incelemeye alındı. Bilgi sahibi kaynaklar konunun gizli olması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemediler.

Erken aşamalarında olan metal soruşturması, Adalet Bakanlığı'nın bankaların finansal göstergeleri manipüle ettiğine yönelik devam eden incelemesini genişletiyor. Savcılar, bankalar arası kredi faizi oranlarında veya para birimi piyasalarında hile yapıldığı iddialarına ilişkin cezai soruşturma gerçekleştiriyor.

HSBC Holdings Plc Pazartesi günü yaptığı açıklama ile Adalet Bakanlığı ve ABD emtia düzenleyicilerinin bankada kıymetli metal anlaşmaları ile ilgili doküman aradığını belirtti. Banka inceleme için işbirliği yaptığını ifade etti. Adalet Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

İnceleme altında olan diğer bankaların şunlar olduğu belirtiliyor: Credit Suisse Group AG, UBS Group AG, Goldman Sachs Group Inc., Societe Generale SA, Bank of Nova Scotia, ve Standard Bank Group Ltd. uzmanpara
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankalara altın soruşturması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN