Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu turizminde küçük otel devrimi

Türkoder Başkanı Boyacı, "Küçük oteller teşvik edilip gelişirse Anadolu'daki turizm hareketi de şahlanır" diye konuştu

Giriş Tarihi: 24.2.2015 23:41
Anadolu turizminde küçük otel devrimi
Son dönemde Anadolu'ya hızla yayılan turizm hareketi, küçük otelleri de canlandırdı. İki yıl önce Sirkeci Mansion otelin sahibi Ömer Faruk Boyacı'nın başkanlığında kurulan Türkiye Küçük Oteller Derneği (Türkoder), Anadolu'da artan turizm hareketliliğini şahlandırmayı hedefliyor. Türkoder Başkanı Ömer Faruk Boyacı, Türkiye'de fabrikasyon bir turizm yapısı olduğunu ve bunun bilgi toplumu otellerine dönüşmesi gerektiğini söyledi. Boyacı, "Dünyada turizm trendi değişiyor. İnsanlar gittikleri yerin dokusunu, kültürünü ve geleneğini yaşamak istiyor. Bunu uluslararası zincir otellerle sağlamak mümkün değil" dedi. Anadolu'da köklü bir kültürün olduğunu ve bunu ancak küçük otellerin yansıtabileceğini vurgulayan Boyacı, "Küçük oteller sokağın nabzını tutar. Bunlar teşvik edilip gelişirse Anadolu'daki turizm hareketi de şahlanır. Bunun örneklerini Kapadokya, Safranbolu, Alaçatı'da görüyoruz" diye konuştu. Yerel kültürü anlatan ve özgün çizgide hayat bulan otellerin şehrin marklaşmasına da katkı sağladığını vurgulayan Boyacı, "Türkoder olarak biz de şehrin turizm hareketini artırmak ve gelişimini sağlamak için projeler geliştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

İKİ KAT HARCIYORLAR
Türkoder Başkanı Boyacı, eğitim düzeyi yüksek, entelektüel, bireysel ilişkilere önem veren turistlerin küçük otelleri tercih ettiğini ifade etti. Boyacı, "Bizim misafirlerimiz katma değer yaratan, gittiği bölgenin esnafına da halkına da kazandıran bir profile sahip. Ortalama bir turistin iki katı harcama yapıyor" dedi. Küçük otelleri Avustralya, Almanya, İngiltere, Amerika, İtalya, Kanada gibi ülkelerden gelen turistlerin daha çok tercih ettiğini vurgulayan Boyacı, son dönemde Güney Kore, Hong Kong, Singapur gibi Uzakdoğu'dan da misafirlerinin olduğunu dile getirdi.

HANTAL BİR YAPI VAR

Türkiye'de sivil toplum örgütlerini de eleştiren Boyacı, hantal bir yapının olduğunu söyledi. Türkoder'in aktif bir yapı olarak kurulduğunu vurgulayan Boyacı, "Türkiye'de hiçbir sivil toplum kuruluşu katma değeri artırmak için proje geliştirmiyor. Biz hayata geçireceğimiz projelerle bunu yıkacağız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu turizminde küçük otel devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN