Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ticarette de kan kardeş olalım

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Güney Koreli işadamlarına Türkiye'ye yatırım çağrısı yaptı. İmzalanan STA'nın kapsamının genişletildiğini belirten Zeybekci, "Tarihe dayalı kan kardeşliğimizi ticarete de taşıyalım" dedi

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Ticarette de kan kardeş olalım
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, beraberindeki 30 işadamı ile Güney Kore'nin başkenti Seul'e çıkarma yaptı. Mayıs 2013'te imzalanan Güney Kore-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) devamı niteliğindeki Hizmet Ticareti ve Yatırımlar Anlaşması imzalandı. İki ülke adına tarihi bir güne tanıklık edildiğini belirten Bakan Zeybekci, Güney Kore'nin 1.5 trilyon dolarlık dış ticaretiyle önemli bir ülke olduğuna değinerek, "Önemli bir tarihi kardeşliğimiz var. Türkiye'de Koreli Ahmet, Mehmet'ler vardır. İki ülkenin kan kardeşliği 130 milyonluk bir nüfus oluşturuyor. Babalarımızın kurduğu kardeşliğin üzerine oğullarına ticari bağ oluşturmak düşüyor" dedi.

TİCARET % 40 ARTTI

Mayıs 2013'teki ilk STA'dan bu yana iki ülke arasındaki dış ticaretin yüzde 40 arttığına dikkat çeken Zeybekci, ancak bu artışın Kore'den yana dengesiz olduğunu söyledi. Kore'nin Türkiye'ye yılda 5.6 milyar dolarlık ihracat yaptığını bunun karşılığında Türkiye'nin ise 700 milyon dolarlık ticarete imza attığını vurgulayan Zeybekci, son anlaşmanın tam STA'yı getirmesini umduklarını belirterek şöyle konuştu: "STA'nın kapsamının genişletilmesi için buradayız. İlk anlaşmanın ardından bir yılda 1.5 milyar dolarlık ticaret artışı oluştu. Bunun 10 milyonu Türkiye'den Kore'ye oldu. Yani denge yok. Bunun kapanacağını düşünüyoruz. STA'nın tam kapsamlı olmasını istiyoruz. Gelin kan derdeşliğimizi ticarete taşıyalım. Güney Kore Türkiye'ye pozitif ayrımcılık yapmalı." Güney Kore ile STA, karşılıklı yatırımlarının yanı sıra üçüncü ülkelerde de ortak iş kurmayı kolaylaştıracak. Nihat Zeybekci, Koreli işadamlarına "Türkiye dünya enerji kaynaklarının ortasında, Ortadoğu ve Avrupa'nın ortasında. Bu avantajdan yararlanın" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ticarette de kan kardeş olalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN