Türkiye'nin en iyi haber sitesi

" devam edebilir"

Ekonomistler, çekirdek göstergelerinde görülen iyileşme dolayısıyla TCMB'nin indirimlerine devam edebileceği görüşünde

Giriş Tarihi: 3.3.2015 12:59
Faiz indirimi devam edebilir
Halk Yatırım Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Tokalı: - "Bu ayki PPK toplantısında, politika inin aynı bırakılarak, koridorun üst limitinde indirimlerin devam ettirilebileceğini düşünüyoruz" - İş Yatırım Ekonomisti Kömürcüoğlu: - "TCMB çekirdek göstergelerde iyileşmenin sürdüğünü göstererek mart ayı PPK toplantısında küresel risk iştahı ve dolar/TL izin verirse ölçülü bir indirime gidebilir" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, şubat ayında yüzde 0,71 ile yüzde 0,69 beklentilere yakın seviyede gerçekleşti. Geçen yıl şubat ayında enflasyon yüzde 0,43 artış göstermişti. Endeksin şubat ayları tarihsel ortalaması ise yüzde 0,5 artışa işaret ediyor.

Enflasyonun geçen yıla göre kötü gelmesinde, özellikle işlenmemiş gıda fiyatlarındaki olumsuz hava koşulları kaynaklı sert artış, ulaştırma grubunda akaryakıt fiyatları kaynaklı gözlenen yükseliş etkili olurken, daha yüksek artışı giyim fiyatlarındaki indirim engelledi. Böylece, yıllık enflasyon önceki ayki yüzde 7,24'ten yüzde 7,55'e yükselmiş oldu.

Enflasyon verisinin detaylarına bakıldığında şubat ayında, gıda fiyatları aylık yüzde 2,59, yıllık ise yüzde 13,70 artış gösterdi. Şubat ayında gıda ve enerji fiyatlarından arındırılmış çekirdek enflasyonda belirgin bir iyileşme görüldü. Çekirdek enflasyon aylık bazda yüzde 0,1 düşerken, yıllık enflasyon yüzde 8,6'dan yüzde 7,7 ile 13 ayın en düşüğüne geriledi.

Ekonomistler, şubat ayında çekirdek enflasyon göstergelerinde görülen iyileşme nedeniyle TCMB'nin mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında ölçülü faiz indirimlerine devam edebileceğini ifade ediyor.

"İYİLEŞME HAREKETİNİN BELİRGİNLEŞTİĞİNİ İZLİYORUZ"

Halk Yatırım Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, aylık enflasyon gelişiminde, gıda ve enerji fiyatlarının baskısının belirgin olduğunu söyledi.

Gıda enflasyonunda, işlenmemiş gıda fiyatlarının baskısı devam ederken, işlenmiş gıda fiyatlarındaki artışın yavaşlama göstermesinin olumlu bir gelişme olduğunu dile getiren Tokalı, kur istikrarının tekrar kazanılmasının, gıda fiyatlarındaki kur etkisinin kontrol altında kalması açısından da önemli hale geldiğini ifade etti.

Toplam gıda enflasyonun ise yıllık bazda yüzde 13,98'e yükselerek, tüm yıl için öngörülen yüzde 9'luk hedefe göre güven farkının açıldığına işaret ettiğini vurgulayan Tokalı, bu durumun, yıllık enflasyon oranında tekrar belirmesi beklenen düşüş hareketinin hızı ve kalıcılığı açısından para politikasındaki temkinli tutumu da açıkladığını belirtti.

Tokalı, enerji enflasyonunun beklendiği gibi tekrar pozitif bölgeye geçmesinin, geçen ayın enflasyon oranında baskı yaratan ve yıllık enflasyon oranının ocak sonunda indiği yüzde 7,24'ten şubat sonunda yüzde 7,55'e yükselmesinde diğer bir unsur olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Petrol fiyatlarının global olarak 60 dolar/varil civarında dengelenme çabası ve tepki yükselişinin sınırlı kalması önümüzdeki aylar açısından olumlu gözlenmesine karşın, kurun gelişimi enerji enflasyonunun dezenflasyon sürecine ne yönde katkıda bulunacağı açısından kritik olacak. Kur etkisinin ulaştırma, sağlık ve eğlence-kültür sektörlerinin belli alanlarında sınırlı kaldığı görülürken, ılımlı talep koşullarının bu gelişimde etkili olduğu düşünülebilir. Nitekim, giyim fiyatlarındaki mevsimsel düşüşün geçen ay daha belirgin yaşandığı gözleniyor.

Manşet enflasyon rakamlarında gıda ve enerji kaynaklı baskılar ön plana çıkarken, temel enflasyon dinamiklerinde beklediğimiz gibi iyileşme hareketinin belirginleştiğini izliyoruz. Çekirdek enflasyon göstergelerinden 'I' göstergesinde, yıllık enflasyon yüzde 8,63'ten yüzde 7,73'e hızlı bir düşüş kaydediyor. Mart-Mayıs döneminde, baz etkisinin de avantajıyla, bu hızda düşüş devam edebilir. Bu iyileşmenin gözlenmesi için, kur etkisinin sınırlı kalması ve enflasyon beklentilerinde bozulma oluşmaması gerekiyor."

Söz konusu koşulun sağlanması durumunda, yıllık enflasyon oranındaki yükselişin geçici olmasını ve mart ayından itibaren manşet rakamda da düşüşün tekrar başlamasını beklediklerini ifade eden Tokalı, enflasyonda ikinci çeyrekten itibaren yüzde 6'lı seviyelerin görülme olasılığının devam ettiğini ve yıl sonuna ait yüzde 6,8'lik enflasyon tahminlerini koruduklarını söyledi.

Tokalı, "Küresel likidite koşullarının gelişen ülkelere yönelik dalgalanmalarla birlikte devam eden desteği ve içeride de para politikasıyla ilgili tansiyonun azalması koşulları altında, bu ayki PPK toplantısında, geniş faiz koridoruna azalan ihtiyaç ve koridorun daha simetrik hale getirilerek normalleşme sürecine uyum doğrultusunda, politika faizinin aynı bırakılarak, koridorun üst limitinde indirimlerin devam ettirilebileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

"AYLIK ENFLASYONA EN BÜYÜK KATKI GIDA GRUBUNDAN GELDİ"

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu ise şubatta aylık enflasyona en büyük katkının öngördükleri gibi 0,67 puanla gıda grubundan geldiğini söyledi. Enflasyona katkı yapan diğer unsurun ise dolar/TL'de görülen artış ve petrol fiyatlarının kısmen yukarı gelmesinin etkisiyle artan ulaştırma grubu olduğunu aktaran Kömürcüoğlu, "TCMB çekirdek göstergelerde iyileşmenin sürdüğünü göstererek mart ayı PPK toplantısında küresel risk iştahı ve dolar/TL izin verirse ölçülü bir indirime gidebilir" dedi.

Garanti Yatırım Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç ise , TCMB'den faiz indirim sürecinin devam etmesini beklediklerini kaydetti.

Altınsaç, "Şu an yüzde 7,5 olan politika faizinde 25, yüzde 7,25 - 10,75 olan koridor faizinde ise 25 baz puan indirim bekliyoruz. 2015 yılı sonunda enflasyon beklentimiz yüzde 6,5, politika faizinin yüzde 6,5, koridorun ise yüzde 6 - 10 bandına çekilmesini bekliyoruz. Enflasyon beklentilerden yüksek gelseydi piyasada faiz indirim beklentileri de rafa kalkabilirdi, fakat bu gelen rakam sonrası mart ayında da indirim beklentisi devam edecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Faiz indirimi devam edebilir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN