Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vakıf Katılım Bankası'na izin

Giriş Tarihi: 4.3.2015
Vakıf Katılım Bankası'na izin

BDDK, Vakıflar Genel Müdürlüğü öncülüğünde, 300 milyon dolar karşılığı TL sermayeli kurulacak bir Vakıf Katılım Bankası'na izin verdi. Elde edilecek kârın bir kısmı restorasyon ve burslarda kullanılacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), çeşitli vakıflar tarafından 300 milyon dolar sermayeli Vakıf Katılım Bankası A.Ş.'nin kurulmasına izin verdi. Katılım bankası iznine yönelik BDDK kararı dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, kurucu ortaklar adına Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayezid Han-ı Sani (II. Bayezit) Vakfı, Mahmud Han-ı Evvel bin Mustafa Han (I. Mahmut) Vakfı, Mahmud Han-ı Sani bin Abdülhamid Han-ı Evvel (II. Mahmut) Vakfı ve Murad Paşa bin Abdusselam (Murat Paşa) Vakfı tarafından Türkiyede "Vakıf Katılım Bankası A.Ş." unvanlı 300 milyon dolar karşılığı TL sermayeli bir katılım bankası kurulmasına izin verildi.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMIŞTI

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün katılım bankası kuracağını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ocak ayında açıklamıştı. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Vakıfbank'taki hisseleriyle katılım bankası kuracaklarını ifade eden Erdoğan, "Burayı bir katılım bankası haline getirmek gibi bir düşüncemiz var. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün katılım bankasını kurmasıyla birlikte kendi yıllık kârından belli bir kısmını vakıf eserlere ayırması, restorasyonda kullanması, burslarla kredilerle bunun yanında birçok yerlerde aş evleriyle aynen ecdadımızın o akarları nasıl değerlendirdiyse, bizim vakıf medeniyetimizi çok daha güçlendireceğine inandığım bir anlayıştır o" demişti.

İLK ADIM ZİRAAT'TEN GELDİ
Katılım bankacılığında ilk adımı atan Ziraat Bankası, bankanın kuruluş işlemlerini tamamladı. Sermayesi 675 milyon lira olan Ziraat Katılım Bankası, BDDK'dan faaliyet izni bekliyor. Halkbank'ın da katılım bankası kurmak için belirlediği başlangıç sermayesi 1 milyar lira. Bu rakam, sektördeki katılım bankalarının sermayesinden daha yüksek. Sermayede liderlik 2.6 milyarla Türkiye Finans'ta. Kuveyt Türk'ün sermayesi 2.2 milyar, Albaraka ve Bank Asya'nın ise 900 milyon lira. Katılım bankacılığı sektörü, geçen yıl Bank Asya'nın yarattığı tedirginlikle adeta yerinde saydı. Sektörün kârı yüzde 90'ın üzerinde azaldı.

ANKARA-İSTANBUL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıf Katılım Bankası'na izin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN